Başbakan Yıldırım: Kimse sessiz kalmamızı beklemesin

Başbakan Binali Yıldırım Çorum'da halka hitap etti. İşte konuşmasından başlıklar;

Başbakan Yıldırım: Kimse sessiz kalmamızı beklemesin

GEREKENİ YAPARIZ

Ülkemizin gerek Irak, gerek Suriye hudutlarında bir bölünme, yapay bir devlet kurma girişimi olursa buna ulusal güvenlik sorunu olarak bakar ve gereğini yaparız. Yeni sorun alanları istemiyoruz. Bu gayrimeşru referandumdan kaynaklı sorunlarda gerekeni yaparız. Bölgedeki en büyük bedelleri Türkiye ödedi. onun için olanlara sessiz kalınmasını kimse beklemesin.

Başbakan Yıldırım: Kimse sessiz kalmamızı beklemesin

FİTNE TOHUMU EKTİRMEYİZ

Biz binlerce yıldır kardeşçe yaşadığımız bu topraklara fitne tohumunun ekilmesine asla rıza göstermeyiz. Kürtler de Araplar da Türkmenler de kardeştir. Aşık Veysel ne diyor? "Kürdü, Türküyle Çerkezi, hep Ademin oğlu kızı..."

Yaşananların bedelini Kürt kardeşlerimize ödetmeyeceğiz. Sorumlularından hesap soracağız.

AK Parti'nin tek adresi var o da millettir. Millet mutluysa, mesutsa biz de mesuduz, biz de mutluyuz. Son zamanlarda milletimizin huzurunu bozmaya çalışan, ülkemizin güvenliğini tehdit eden bazı gelişmeleri birlikte yaşıyoruz.

Birkaç gün önce Kuzey Irak'ta bir referandum oldu. Bakın, sevgili kardeşlerim, bütün dünyanın karşı çıkmasına rağmen, Türkiye'nin ikazına rağmen inatla bunu gerçekleştirdiler. Biz bu topraklarda bin yıldan fazla Türk, Kürt, Arap, Türkmen, Çerkez, her mezhepten vatandaşlarımızla beraber yaşıyoruz. Bunun en büyük örneği Çorum'dur. Çorum kardeşliğin şehridir. Kişisel ihtirasları yüzünden orada ayrılık tohumları serpenler en büyük kötülüğü Kuzey Irak'ta yaşayanlara yapıyor.

Mübarek Muharrem ayındayız. Hicri yılın başlangıcı. Muharrem ayı İslam dünyası için çok önemli bir ay. Bütün milletimizin ve Çorumluların hicri yılını, aşure gününü de şimdiden tebrik ediyorum.

Kuzey Irak'tan bahsediyorduk. Bu konuda söyleyeceğimiz şey şudur. Ülkemizin gerek Irak, gerek Suriye, güney hudutların herhangi bir bölünme, ayrılıkçı hareket olursa Türkiye olarak biz bunu ulusal güvenlik meselesi olarak görür ve gerekeni yaparız. Bunu bütün dünya bilmelidir. Türkiye'ye düşmanlık edenler de on kere düşünsün. Irak merkezi hükümeti ve İran'la birlikte bu gayri meşru referandumdan sonra gelişen durumları değerlendirmek için görüşmelerimiz sürüyor. Bu yönde kararlılığımız tamdır. Bölgede zaten yeterince sorunumuz var. Yeni sorun alanları istemiyoruz. Suriye'de 7 yıldır yaşanan iç savaş, PYD/YPG/PKK yüzünden milyonlarca insan evini barkını terk etti. Bunlarda en büyük bedeli de Türkiye ödedi. Burada olup bitenlere Türkiye'nin ilgisiz kalmasını kimse beklememelidir.

Önlemlerimiz önümüzdeki günlerde peydepey devreye girecek. Gelişmeleri takip edecek ona göre karar vereceğiz. Kardeşçe yaşadığımız bu topraklara fitne tohumunun ekilmesine asla rıza göstermeyiz.

HASTANENİN ADINA ŞEHİDİMİZİ VERDİK

Herkes iyi bilsin ki bu yanlışın Kuzey Irak'ta yapılan bu referandumun orada yaşayanlara hiçbir faydası yok. Huzur getirmez, sorunları daha da büyütür. Yöneticilerin sorumsuzlukların bedelini Kürt kardeşlerimize ödetmeyeceğiz. Şartlar ne olursa olsun ülkemizde kardeşliği daim edeceğiz.

Hastanemizin adını Erol Olçok Hastanesi olarak koyduk.

BİZE ULAŞIN