Normal doğum için cesaretlendirmeliyiz

Emine Erdoğan dün suda doğum kliniğinin açılışına katıldı. Doktorlardan normal doğum için anne adaylarını cesaretlendirmelerini isteyen Erdoğan, “Müdahalesiz doğum karnesi iyi olan hastanelerimiz ödüllendirilmeli” dedi

Normal doğum için cesaretlendirmeliyiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Ülkemizdeki sezaryen oranı, yüzde 53'tür. Oysa muteber sağlık otoritelerinin makul bulduğu oran yalnızca yüzde 15'tir" dedi.
Emine Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım dün Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen Doğum Eyleminde Kanıt Temelli Yaklaşımlar Sempozyumu'na katıldı ve hastanedeki suda doğum kliniğinin açılışını yaptı. Emine Erdoğan özetle şöyle dedi:
GEBELİK HASTALIK DEĞİL: Günümüzde normal doğum, tıbbi bir operasyona dönüşmüştür. Oysa gebelik ve doğum, bir hastalık değil, bedenin doğal, normal ve sağlıklı bir fonksiyonudur. Gereksiz yapılan her müdahale hormon salınımını olumsuz etkiler. Zaten doğal doğumu üstün kılan bu hormonların salgılanmasıdır. Hiçbir ilaç ve müdahaleye maruz kalmayan bir anne, bebeğini tüm doğal hormonların etkisi altında doğurarak, doğar doğmaz bebeği ile güçlü bir bağ kurabilecektir.BEBEK İÇİN EN GÜZEL ARMAĞAN: Ne yazık ki ülkemizdeki sezaryen oranı, yüzde 53'tür. Oysa muteber sağlık otoritelerinin makul bulduğu oran yalnızca yüzde 15'tir. Bu noktada anne adayı kadınlarımızı cesaretlendirmeli, kurumlarımızda normal doğumu teşvik eden sistemik bir dönüşüm başlatmalıyız. Bebek için en iyi sağlık güvencesi olan doğal doğum, çocuklarımıza vereceğimiz en güzel armağandır. Külfetli gibi görünse de, bu özel tecrübenin kazanımlarını onlardan esirgememeliyiz. Sezaryenin, gerektiğinde yapılacak bir kurtarma ameliyatı olduğunu unutmamalıyız. Nefes egzersizleri, akupunktur gibi, kadınlarımızı doğuma hazırlayan çok etkili yöntemler var. Hidroterapi de bunların başında geliyor. Kadınlarımızı suda doğumun güvenli limanına taşıyan, doğum sancısı ile ilaçsız başa çıkma imkânı veren etkili bir yöntemdir. İşte bu alternatifler konusunda kadınlarımızı bilinçlendirmeliyiz.
KORKUTMAYIN ÖZENDİRİN: Yaşamın her anı kendi içinde riskler barındırır, ama bunun karşılığı sezaryene teşvik asla olmamalıdır. Aile hekimlerimiz kadınlarımızı normal doğuma özendirmeli. Müdahalesiz doğum karnesi iyi olan hastanelerimiz ödüllendirilmeli.

SAĞLIK BAKANI DA 3 ÇOCUK İSTEDİ
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, AK Parti hükümetleri döneminde, nüfus ve aile planlaması politikalarını bir kenara bırakıldığını söyledi. Demircan, nüfusu artırmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dile getirdiği gibi üç çocuğun şart olduğunu vurguladı. Sezaryenle doğum oranının Türkiye'de yüksek olmasının kabul edilemez olduğunu belirten Demircan, "Kamu hastanelerinde yüzde 37.5 olan bu oranın özel hastanelerde yüzde 70.5'e çıkması aslında önemli bir nedenle ilgili bize fikir vermektedir. Yine primer sezaryende Bakanlık hastanelerinde oran yüzde 15'in altında iken, bu oran üniversite hastanelerinde yüzde 34'e, özel hastanelerde yüzde 38'e çıkıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN