Bütünlük mutabakatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda Rusya Devlet Başkanı Putin’le hemfikir olduklarını söyledi. Erdoğan, hukuk dışı referandumun ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin daha vahim hatalar yapmasının önüne geçilmesi gerektiğini de kaydetti

Bütünlük mutabakatı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Ankara'ya kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. Zirvenin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak ve Suriye dahil bölgesel konuların ele alındığını belirterek, "Gerek Irak'ın gerekse Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz" dedi. Görüşmelerin ardından Putin ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, konuşmasında önemli mesajlar verdi. "Bu yıl içerisinde değerli dostum ile 5. kez bir araya geliyoruz" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:
Irak ve Suriye dahil bölgesel konuları da mütalaa ettik. Gerek Irak'ın gerekse Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz. Son dönemde maalesef bölgemiz çok daha kırılgan hale geliyor. Referandumun Irak anayasası ve uluslararası hukuk bakımından hiçbir meşruiyeti yoktur. Maalesef bölgesel yönetim tüm dostça ikazlara rağmen referandumu düzenlemekle çok büyük bir yanlış yapmıştır. Her zaman ifade ettiğimiz gibi kişisel, kısa vadeli çıkarlar uğruna hiç kimsenin bölgemizi ateşe atmaya, gerilimi tırmandırmaya hakkı yoktur.
Mevcut tablo karşısında ülkemizin bazı önlemleri hayata geçireceği hususunda da bunu dünya kamuoyuyla paylaşmış durumdayız. Referandum sonrası hassas dönemde özellikle Irak Bölgesel Yönetimi'nin daha vahim hatalar yapmasının önüne geçmemiz gerekiyor. Uluslararası toplumun Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinden yana tavır alması büyük önem arz ediyor.SURİYE'DE YAKIN İŞBİRLİĞİ
Değerli dostum Putin ile Suriye'ye ilişkin güncel gelişmeleri bilhassa son Astana toplantısının sonuçlarını ele aldık. İdlip çatışmasızlık bölgesine işlerlik kazandırılmasına yönelik çalışmalarımızın seyrini, bundan sonraki süreçte de ilgili arkadaşlarımızın bu işi çok daha yoğun bir şekilde sürdürmelerini karara bağladık. Astana toplantılarının ateşkes rejimini güçlendirici niteliğinden ve bu yönüyle Cenevre'de BM arabuluculuğunda sürdürülen siyasi sürece katkılarından memnuniyet duyuyoruz. Bir süredir Astana toplantıları gündeminde olan güven arttırıcı önlemler konusuna daha fazla odaklanmanın gereği hususunda mutabık kaldık. Türkiye ve Rusya olarak, Suriye ihtilafının siyasi olarak çözümüne yönelik ortak irade ve yakın işbirliğimizi sürdürme konusundaki kararlılığımız bir kez daha teyit ettik.
Değerli dostum Putin ile bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmelerin her açıdan verimli geçtiğine inanıyorum. Bundan sonraki süreci de ilgili arkadaşlarımız ve bizler daha sık, gerek telefon diplomasisi gerek özel temsilcilerimiz vasıtasıyla sürdürmekte kararlıyız.HEDEF 100 MİLYAR DOLAR
Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin 7. toplantısının ve Konsey çatısı altında siyasi, ekonomik, kültürel, toplumsal faaliyetlerin hazırlıklarına şimdiden başlanması konusunda mutabık kaldık.
İki ülke olarak Konsey toplantılarına büyük önem veriyoruz. Önümüzdeki yıl Konsey toplantısı vesilesiyle inşallah Sayın Putin'i tekrar ülkemizde ağırlayacağız.
İkili ticaret hacmimiz de bu yılın ilk 7 ayında yakalanan yüzde 22 artıştan memnunuz. Keza bu sene Rus turist sayısı da geçtiğimiz yıla oranla çok ciddi bir artış kaydetmiştir.
Tüm ekonomik rakamları daha da yükseltebileceğimiz konusunda hemfikiriz. Daha önce 100 milyar dolar gibi bir hedef kendimize belirlemiştik. Temennim odur ki bu hedefe ulaşacağız.
Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali projeleri devam ediyor. Bunların süratle hayata geçirilmesine büyük önem veriyoruz. Bugünkü görüşmemizde bazı aksamaların olduğunu gördük. Bunları da süratle telafi edeceğiz.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in görüşmesi samimi bir havada gerçekleşti.

2 SAAT 40 DAKİKA GÖRÜŞTÜLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, yaklaşık 1 saat 40 dakika baş başa görüşmeden sonra heyetler arası görüşmeye başkanlık etti. Yaklaşık 1 saat süren bu görüşmeye Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı. Rus heyetinde ise Devlet Başkan Yardımcısı Yuri Uşakov, Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov yer aldı.ERDOĞAN'IN İRADESİ SAYESİNDE BAŞARDIK
Suriye'de çatışmasızlık bölgeleri konusunda zor bir engelin aşıldığını belirten Rusya Devlet Başkanı Putin: Bu başarı değerli dostum Erdoğan'ın iradesi sayesinde mümkün oldu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "değerli dostum" diye hitap ederek şöyle dedi:
Samimi ve yapıcı, kapsamlı bir şekilde gerek ikili konuları, gerekse de Suriye krizinin çözülmesi konusunda atacağımız ortak adımların koordine edilmesini değerlendirdik.
Eylül ortasında Astana'da yapılmış olan altıncı toplantıda varılan mutabakatla dört tane çatışmasızlık bölgesinin kurulmasının yerine getirilmesi noktasında ortak çalışma yapmaya anlaştık.
Bu çatışmasızlık bölgesi inisiyatifi bu sene mayıs ayında Sayın Erdoğan ile Soçi'de yaptığımız görüşmede ortaya çıkmıştır. Bu çatışmasızlık bölgelerinin yerine getirme çalışmaları gerçekten zor oldu.
Gerek Suriye ihtilafının tarafları için gerekse de Astana sürecinin garantör ülkeleri Rusya, Türkiye ve İran bakımdan zordu. Ancak bütün zorluklarda rağmen önemli bir başarıya imza attık. Bu başarı değerli dostum Sayın Erdoğan'ın girişimleri ve iradesi sayesinde mümkün oldu. Fiilen bu çatışmasızlık bölgesi sayesinde kanlı iç savaşın durdurulması, teröristlerin tamamen yok edilmesi, insanların barış içinde yaşamaya dönmeleri için önemli koşullar ortaya çıktı.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde yapılan referandumu değerlendirdik.
Suriye'de krizinin çözümü noktasında, bölgedeki diğer sorunları çözümü noktasında Dışişleri bakanlıkları, Silahlı Kuvvetler ve istihbarat birimleri arasında çalışmaların etkinleştirilmesi konusunda anlaştık.
(İkili ticari ilişkiler) Bu sene 7 ay içinde önemli derecede ticaret hacmimiz artmıştır. Geçen sene düşmüştü. Bu sene bu kaybı telafi ettik. Bu sene Rusya'dan Türkiye'ye gelen turist akıma özelikle dikkatini çekiyorum, 11 kat artmıştır ve 2.5 milyon oldu.
(Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Enerji Santrali) Bu projeyle ilgili bütün çalışmalar zamanında ve programa göre ilerlemektedir. Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nin ilk ünitesini daha kısa süre içinde inşa edip devreye sokmak için çalışma yapıyoruz.
Bu senenin ilk yarısında Türkiye'den Rusya'ya tarım ihracatı yüzde 58,7 oranında artmıştır.
Bugün toplantının çok verimli ve samimi olduğunu düşünüyorum.
BİZE ULAŞIN