Kartepe Zirvesi'nde '15 Temmuz' böyle anılacak

Kocaeli Kartepe’de 26-28 Ekim'de "Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu'' düzenlenecek.

Kartepe Zirvesi'nde '15 Temmuz' böyle anılacak

Dünyada gerçekleşen darbeler konusunda en kapsamlı entelektüel buluşma 26-28 Ekim tarihleri arasında Kocaeli'nde gerçekleştirilecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Kocaeli Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, TRT, Anadolu Ajansı, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ve TASEN paydaşlığında, Kartepe Zirvesi kapsamında gerçekleştirilecek olan Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu: Küresel Etkiler, Medya ve Demokrasi programı yerli ve yabancı akademisyenlerden büyük ilgi görüyor.

Sempozyum'da akademik bildiri sunma müracaatları tamamlandığı belirtilirken 262 akademisyen tarafından hazırlanan 223 bildiri için Bilim Kurulu'nun yaptığı değerlendirmelerin sonuçlandırıldığı öğrenildi. 106 bildiri sempozyumda sunulmak üzere seçildi. Türkiye dahil 30 ülkeden bilim insanları sempozyumda bildirilerini sunacaklar.

91 ÜNİVERSİTEDEN KATILIM

Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu: Küresel Etkiler, Medya ve Demokrasi ana temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi'ne 91 üniversiteden yapılan başvuranlardan seçilen bildiriler sunulacak. Panel toplantılarda ise Türkiye dahil 30 ülkenin üniversitelerinden konuşmacı, darbe konusunu; zemini, etkileri ve darbeyle mücadele yöntemleri açısından masaya yatıracak.

36 AKADEMİK BİLDİRİ

Sempozyuma ev sahipliği yapan Kartepe Zirvesi'nin yurtdışından akademisyen, entelektüel, medya mensubu ve aktivistlerden büyük ilgi gördüğü öğrenildi. 53 ülkeden 36 akademik bildiri ve 17 panel toplantı başvurusu yapıldığı belirtildi. Darbelerden en çok zarar gören Şili, Arjantin, Kolombiya gibi ülkelerden başvurular edinilen bilgiye göre ilk sıralarda yer alıyor.

DARBE DÜNYA SİSTEMİNİN KANSERİ

Zirve ve sempozyuma gösterilen yoğun ilgiden memnun olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu; "Kocaeli alın terinin olduğu kadar akıl terinin de şehridir. Doğu ve Batı'nın buluştuğu şehrimizde doğudan ve batından düşünce, bilim insanları; darbe gibi dünya sisteminin kanseri olan bir konuyu ele alacak. Akıllar bu kanserin tedavisi için seferber olacak. Türkiye'nin doğruları söyleyen sesine Kartepe Zirvesi'nden güç verecek olmaktan dolayı mutluyuz. Vicdanın ve aklın sesini her ortamda yükseltmeye devam edeceğiz İnşaallah"dedi.

BİZE ULAŞIN