Açık uçlu sınav geliyor

Başbakan Yıldırım, TEOG’un yerine gelecek sistemin ayrıntılarını verdi: Her yılın başarı ortalaması alınacak. 8. sınıfta tek bir soru bankasından alınan sorularla açık uçlu sınav yapılacak

Açık uçlu sınav geliyor

Başbakan Binali Yıldırım, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin (ÇOMÜ) Akademik Yılı Açılışı ile fahri doktora tevcih törenine katıldı. Yıldırım, konuşmasında TEOG ve üniversiteye geçişte uygulanacak yeni sistemin ayrıntılarını anlattı:

BAŞARI ORTALAMASI ALINACAK:
Bir sınava kaderi bağlamak yerine ta 4+4+4 bütün kademelerde öğrencinin kabiliyetine, yetkinliğine başarısına göre hazırlanması gerekiyor. Bunu şimdi ilk olarak TEOG'ta yapacağız. Sınav kalkıyor. Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınıyor 5, 6, 7 ve 8... Bu bir veri. Ayrıca derslerdeki öğrencinin ilgisi ve kabiliyeti ne tarafa gidiyor? Matematik mi, Türkçe mi, sosyal bilimler mi, spor mu, sanat mı... Buralar izleniyor ve tespit ediliyor.

HORMONLU NOTA TEDBİR:
8. sınıfta sınav yapılıyor. O sınav nasıl oluyor? O sınavın soruları soru bankasından geliyor. Her okul, her sınıf kendine göre yapmıyor. Neden? Hormonlama ve şişirme olmasın. O sınavları, soru havuzundan, bankasından çekiyorlar her okul, her sınıf yapıyor. Okuma sistemini de onlar yapmıyor. Dışarıda yapılıyor. Olay bu. Burada elde edilen sonuç 4 yılın sonucuyla birleştiriliyor. Bir mezuniyet ortaya çıkıyor. O mezuniyet puanına göre öğrenci istediği yere yerleşiyor.

SINIFTAKİ GİBİ KLASİK SORU:
Sınavda artık sınıfta yapılan gibi klasik açık uçlu sorular sorulacak. A, B, C şıkkı falan yok. Çalıştıysa, hazırlandıysa öğrenci zaten buna cevap verecek. Buradan alınacak sonuçlar da mezuniyette esas belirleyici notlar olacak.

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ:
Buna benzer bir şey. Tek bir sınav olacak. Bir müddet daha. Bu da esasında ortaokuldan liseden gelen başarıyla birleştirilerek bu sınav gerçekleştirilecek. Bu sınav tek başına belirleyici bir sınav olmayacak. Böylece öğrencilerimizin 12 yıllık birikimini bir iki saatlik heyecana sığdırarak onların geleceğini belirleyemeyiz. Karartamayız.

TORUNUM BOYNUMA SARILDI:
Sınava girecek her tarafı titriyor çocuğun. 6. sınıfa giden torunum var. Gittim, boynuma sarıldı. 'Dede TEOG kalktı, ne güzel.' dedi. 'Kızım senin TEOG'la ne işin var?' dedim. O bile TEOG stresine girmiş. Daha iki senesi var. Yazık değil mi?

?BARZANİ'YE: NEREDEN NEFES ALACAKSINIZ?
Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında Kuzey Irak yönetimine yönelik yaptırımlara da değindi:
Asıl sorunlar bundan sonra başlıyor. Düşünün orada bağımsız, yapay bir devlet. Kuzey, güney, doğu kapalı, Suriye de kapalı. Ne yapacak, nereden nefes alacak? Çok kısa sürede o insanlar, en önce onların karşısına çıkacak. Tebaandaki ahaline bir şey yaparken kendini düşünmeyeceksin. Onların geleceğini düşüneceksin.
(Uçak seferlerinin iptal edilmesi) Böylece bu işlerde Türkiye'nin şakası olmadığını bir kez daha anlamalarını bekliyoruz. Önlemlerimiz bununla sınırlı değil. Peyderpey adımlar atacağız.

BİZE ULAŞIN