Son dakika: FETÖ’cü suikast timi için karar verildi

Son dakika: FETÖ’cü suikast timi için karar verildi

FETÖ'nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin, 2'si firari, 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın duruşmasında sona gelindi. Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, kararı açıkladı. Mahkeme başkanı 30 sayfalık kararı okudu. Eski Yarbay Hüseyin Yılmaz beraat etti. Kararı açıklanan 32 sanıktan 31’i 4’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, yaklaşık bir saatte okuduğu 30 sayfalık kararın ardından, "İnşallah bir daha demokrasiye böyle müdahaleler olmaz ve biz de böyle kararlar vermek zorunda kalmayız." dedi.

FETÖ'nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin, 2'si firari, 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın duruşması başladı. Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince adliye binasındaki salonların fiziki yetersizliği nedeniyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odası salonunda görülen duruşmaya, sanıklar geniş güvenlik önlemleri altında getirildi.

SANIKLAR SON SÖZLERİNİ SÖYLEDİ

Şehit polis Nedip Cengiz Eker'in babası Nihat ile annesi Güzel Eker ile taraf avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada, sanıklar son sözlerini söyledi. Duruşma sanıkların ve avukatların salonda olup olmadığının tespiti ile başladı. Duruşmaya Tezcan Kızıleelma, Ünsal Coşkun ve Hüseyin Yılmaz Ankara'daki duruma nedeniyle SEGBİS sistemi ile katıldı.

İşte 15 Temmuz gecesi Marmaris'te yaşananlar!

MAHKEME BAŞKANI: DURUŞMANIN SONUNA GELİNDİ SON SÖZÜNÜZÜ SÖYLEYİN

Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, duruşmanın sonuna gelindiğini ve sanıkların tek tek son sözlerini söylemelerini istedi. Suikast timi lideri eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmez'e son sözünü soran Mahkeme Başkanı sanık Sönmezateş, "Son sözü söylemeyi reddediyorum" dedi.

Son dakika... FETÖ'cü suikast timi için karar verildi

KARAR AÇIKLANDI... İŞTE CEZALAR!

Muğla 2'nci ağır Ceza Mahkemesinde görülen 43'u tutuklu 46 sanıklı 'Cumhurbaşkanına suikast girişimi ve 2 polisin şehit edilmesi' davasında sanıkların son sözlerinin ardından mahkeme heyetinin duruşmaya karar için ara verdi.

Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, kararı açıkladı. Mahkeme başkanı 30 sayfalık kararı okudu. Eski Yarbay Hüseyin Yılmaz beraat etti.

Şu an itibariyle kararı açıklanan 32 sanıktan 31'i 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

FETÖ elebaşı Gülen ve Burkay Karatepe ile Özcan Karacan'ın dosyası ayrıldı.

Sanıklardan 3 teknisyene müebbet hapis cezası verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan' ın eski yaveri Yazıcı'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Muğla' da görülen Cumhurbaşkanına suikast girişimi davasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan' ın eski yaveri Ali Yazıcı' nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi.

"İNŞALLAH BİR DAHA DEMOKRASİYE BÖYLE MÜDAHALELER OLMAZ"

Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, yaklaşık bir saatte okuduğu 30 sayfalık kararın ardından, "İnşallah bir daha demokrasiye böyle müdahaleler olmaz ve biz de böyle kararlar vermek zorunda kalmayız." dedi.

Kararın açıklanmasının ardından şehit polis memuru Nedip Cengiz Eker'in annesi Güzel Eker'in, sanıklara "Katiller, benim oğlumu siz öldürdünüz." diye bağırdığı duyuldu.

İŞTE FETÖ’CÜ SUİKAST TİMİNDEKİ DARBECİLER

ZEKERİYA KUZU'YA 4 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimine ilişkin davada, sanıklardan FETÖ'nün "üs imamı" olarak anılan, "Paşa" lakaplı Zekeriya Kuzu'ya, 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

ŞÜKRÜ SEYMEN'E 4 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI

Duruşmada, sanıklardan eski Binbaşı Şükrü Seymen'e, 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

SÖNMEZATEŞ'E 4 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI

Davada, sanıklardan eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'e 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

BAŞSAVCI'DAN SON DAKİKA 'SUİKAST TİMİ' AÇIKLAMASI

BİZE ULAŞIN