Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Maduro ortak basın toplantısı düzenledi

Son dakika gelişmesi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak açıklama yaptı. Konuk başkan basın toplantısında önemli mesajlar verdi: İlişkilerimizi geliştirmek için güzel bir işbirliği oluşturduk. Yeni bir dönem olacak. Siyasi ve diplomatik ilişkilerimiz olağanüstü. Biz dünyanın yeni dönemini çiziyoruz. Çok kutuplu çok merkezli. Hepimizin yer bulacağı bir dünya, bütün dinlerin değer gördüğü bir dünya.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Maduro ortak basın toplantısı düzenledi

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birçok havayolu şirketi seferlerini durdurmasına rağmen THY Venezuela halkını yalnız bırakmadı. Uçuşların daha etkin hale gelmesi için değerli dostumdan bazı taleplerim oldu" dedi.

Ankara'da iki ülke iş adamlarının katılımıyla bir iş forumunun düzenlendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "5 anlaşma imzalandı. Ayrıca görüşmelerimizde enerji ve ticaret alanlarında atılabilecek adımları değerlendirdik" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Maduro ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti:

İnşallah Karakas'ta ülkemizin geleneksel mimarisini yansıtan güzel bir eser inşaa edeceğiz. Maduro bu konuda destek vereceğini ifade etti. Bu sene Venezuela'ya ilk büyükelçimizi atamamızın 65. yıldönümü.

Tüm Latin dostlarımızın barış ve esenlik içinde yaşamasını arzu ediyoruz ve dış müdahalelerin doğru olmadığını ortaya koymakta fayda görüyorum.

Halkın iradesinin üstünden bir güç olmadığına inanıyoruz. Temennimiz Venezuela'da yaşanan sorunların çözüme kavuşmasıdır. Türkiye bu anlamda desteğe hazırdır.

"İLİŞKİLERİMİZ OLAĞANÜSTÜ, YENİ BİR DÖNEM OLACAK"

Basın toplantısında konuşan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "İlişkilerimizi geliştirmek için güzel bir işbirliği oluşturduk. Yeni bir dönem olacak" dedi.

İlişkilerimizi geliştirmek için güzel bir işbirliği oluşturduk. Yeni bir dönem olacak. Siyasi ve diplomatik ilişkilerimiz olağanüstü. Biz dünyanın yeni dönemini çiziyoruz. Çok kutuplu çok merkezli. Hepimizin yer bulacağı bir dünya, bütün dinlerin değer gördüğü bir dünya.

Başkan Maduro konuşmasında şunları kaydetti:

Siyasi ve diplomatik ilişkilerimiz olağanüstü. Ama 60 yıl boyunca ortak vizyon geliştirmede biraz geri kalmıştık. Bu noktada çok hayati bir adım attık. Bugün 5 anlaşma imzaladık. Bunlar da yeni vizyonumuzun ilk ilerlemesi.

Her türlü suç için uluslararası anlaşmalar imzaladık. Biz Türkiye ve Venezuela ilişkilerinde yeni bir çağ açmak istiyoruz. Biz farklı bir dünyaya inanıyoruz. Daha iyi bir dünyaya inanıyoruz. Bu sadece mümkün değil, gerekli.

Biz dünyanın yeni dönemini çiziyoruz. Çok kutuplu çok merkezli. Hepimizin yer bulacağı bir dünya, bütün dinlerin değer gördüğü bir dünya. Sayın Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Bu toplantılar tamamen başarıya imza attı.

VENEZUELA DEVLET BAŞKANI MADURO TÜRKİYE'DE

BİZE ULAŞIN