‘Bu vahşeti unutmayacağız’

‘Bu vahşeti unutmayacağız’

HDP’nin çağrısıyla 6-7 Ekim 2014’te çıkan olaylarda katledilen Yasin Börü, Hasan Gökguz, Hüseyin Dakak ve Riyad Güneş’in ailelerinin matemi dinmiyor

Diyarbakır'da üç yıl önce Kurban Bayramı'nda et dağıtırken terör örgütü PKK yandaşlarınca vahşice katledilen Yasin Börü, Hasan Gökguz, Hüseyin Dakak ve Riyad Güneş'in yakınlarının acısı dinmedi. Türkiye'yi bir iç savaşa sürükleme projesinin yıl dönümünde acılı aileler, olaylarda yaşamını yitiren evlatlarının mezarlarına koştu. 16 yaşında vahşice katledilen Yasin Börü'nün babası Fikri Börü, "Biz sağ oldukça oğlumu unutmayacağız. Yokluğu her zaman belli, hiç aklımızdan çıkmıyor. Oğlumu insanlık dışı bir şekilde öldürenler ceza aldı. Ancak, olayları başlatan azmettiriciler işledikleri suçtan ceza almadı. Biz her defasında söylüyoruz, Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak da bu davadan ceza alsın" ifadelerini kullandı. Yasin Börü ile birlikte yine işkence edilerek öldürülen Hasan Gökguz'un babası Mehmet Gökguz da, "6-7 Ekim saldırıları ve 15 Temmuz darbe girişimi aynı amacı taşıyordu. O günkü olaylar gece ve gündüz hiç aklımızdan çıkmıyor. O gün vahşet günüydü" dedi.

KATİLLER CEZALANDIRILDI
Gökguz, "O gün ölenlerin tümünden Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile Gültan Kışanak sorumludur. Onların da teröristler gibi ceza almasını istiyorum" diye konuştu. Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın Kobani (Ayn el Arap) olaylarını bahane ederek 6-7 Ekim 2014'te 'sokağa çıkın' çağrıları üzerine başta Diyarbakır olmak üzere 35 ilde terör örgütü PKK yandaşlarınca terör estirilmişti. Bölgedeki FETÖ'cü polislerin de göz yumduğu olaylar sırasında 50 kişi hayatını kaybetmişti. Olaylara yönelik Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 41 sanıktan 16'sı beşer kez ağırlaştırılmış müebbet, 2'si ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
BİZE ULAŞIN