Yaptırımlar kademe kademe işletilecek

Yaptırımlar kademe kademe işletilecek

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Başbakanı İbadi’den ziyaret teklifi aldıklarını açıkladı. Barzani’ye yönelik ise yaptırımların kademe kademe uygulanacağının mesajını verdi

Başbakan Yıldırım, Kocatepe Camisi'nde cuma namazı sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Irak'ın toprak bütünlüğüne Türkiye'nin verdiği öneme işaret eden Yıldırım şu mesajları verdi:

BAŞİKA SORUN OLMAMALI:
Başika'daki askerlerimiz, DEAŞ'la mücadeleye katılacak olanlara eğitim vermek üzere orada. Irak da DEAŞ ile mücadele ettiğine göre, burada eğitilen Ninova Mücahitleri de bu işte önemli görev ifa ettiğine göre bu konunun mesele olmaması gerektiğini düşünüyorum.

STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ KABUL EDİLEMEZ:
Irak bu referandumdan sonra Erbil'e, Süleymaniye'ye uçuşları durdurdu. Biz de buna paralel olarak uçuşlarımızı durdurduk. KDP'nin buradaki temsilcisinin geri gelmemesini istedik. Ayrıca Irak ile bizim askerlerimiz ortak tatbikat yapıyorlar. Daha başka, bundan sonra alınacak tedbirlerimiz de var. Bunun ipuçlarını Sayın Cumhurbaşkanımız verdi. Hazırlıkları tamamlanınca bunlar kademe kademe devreye girecek.

YENİ SINIR KAPISI TEKLİFİ:
(Bağdat yönetimine) Habur'un biraz batısında Ovaköy dediğimiz sınır kapısının faaliyete geçirilmesini teklif ettik. Bu konuda da Irak'tan destek istiyoruz. Bu konuları ele almak için İbadi'yle bir araya gelmekten memnuniyet duyacağım.

KADEME KADEME İŞLETİLECEK:
(Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kuzey Irak'a hava sahasının ve sınır kapılarının kapanacağına yönelik açıklamasının anımsatılması üzerine): Bunların hepsinin planları ve hazırlıkları yapıldı. Zamanı, yeri ve lüzumu hasıl olduğunda gereken adımlar atılır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran ziyaretini anımsatan Yıldırım, İran ile mutabakatın ayrıca PKK'ya yönelik ortak mücadeleyi de içerdiğini ifade etti.

?BÜYÜKELÇİ: ZİYARET BÖLGE İÇİN KRİTİK ÖNEMDE
Irak'ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el-Alevi, düzenlediği basın toplantısında Başbakan Binali Yıldırım'ın ziyaretini değerlendirdi. Ziyaretin IKBY'nin düzenlediği bağımsızlık referandumu ve bölgesel durumu değerlendirmek açısından önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken Alevi, her türlü ortak askeri operasyon için önce Başika kampı konusunun çözülmesi gerektiğini söyledi. Alevi, "Yeni sınır kapısının Irak'ın Fişabur kenti üzerinden açılması için çalışmalar sürüyor" dedi.
BİZE ULAŞIN