ABD’nin skandal vize kararına aynen karşılık

ABD, Türkiye’deki tüm diplomatik misyonlarında vize başvurularının askıya alındığını açıkladı. Türkiye de bu skandal karara, anında ve aynen karşılık verdi. ABD vatadaşlarının vize başvuruları askıya alındı

ABD’nin skandal vize kararına aynen karşılık
ABD'nin dün skandal bir karara imza atarak Türkiye'den yapılan vize başvurularını süresiz durdurmasına, Ankara'dan jet misilleme geldi.
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden dün yapılan açıklamada, büyükelçilik ve konsolosluklara başvuran ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, Türkiye'deki tüm diplomatik misyonlarında göçmen olmayan vize hizmetlerinin askıya aldığı bildirildi.

SKANDAL GEREKÇELER
Açıklamada, "Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD hükümetini, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ABD misyonunun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır" ifadelerine yer verildi. Skandal karar yeni vize başvurularını kapsıyor. Bu kapsamda, diplomatik ve resmi, iş, turizm, tıbbi tedavi, transit geçiş, mürettebat, tüccar/yatırımcı, akademik eğitim veya dil öğrencisi, mesleki ya da akademik olmayan eğitim, değişim programı, geçici işçi-çalışma veya staj ve basın mensubu vizelerini yer alıyor.

ABD'LİLERE VİZE YOK
ABD'nin büyük tepki toplayan kararına Türkiye'nin karşılığı ise Washington Büyükelçiliği'nin açıklamasıyla duyuruldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Son zamanlarda yaşanan olaylar, Türk Hükümeti'ni, ABD Hükümeti'nin Türk misyonlarının tesislerinin ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, ABD'deki Büyükelçiliğimize ve Başkonsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, ABD'deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır. Söz konusu uygulama etiket vizenin yanı sıra e-vize ve sınırda bandrol vize uygulamalarını da kapsamaktadır." Bu arada diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye'ye bugün gelecek uçaklarda bulunan ABD vatandaşı yolcular, vize işlemlerinin askıya alınmasından etkilenmeyecek.

FETÖ TUTUKLAMALARINDAN SONRA
ABD'nin, vize kararına 'son zamanlarda yaşanan olayları' gerekçe göstermesi dikkat çekti. ABD Büyükelçiliği adına çalıştığı belirtilen ve Adana Konsolosluğu'nda yıllardır tercüman olarak görev yapan Hamza Uluçay, PKK üyeliğinden tutuklanmıştı. ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz FETÖ soruşturması kapsamında, ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson da FETÖ üyeliğinin yanı sıra casusluk suçlamasıyla tutuklandı. Elçilik, bu karar öncesinde de Topuz'un tutuklanmasından duyduğu rahatsızlığı ifade etmişti. Skandal açıklama, TSK'nın İdlib operasyonuna resmen başlamasıyla aynı güne denk geldi.
BİZE ULAŞIN