Anlaşmazlık diyalogla çözülür

Anlaşmazlık diyalogla çözülür
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye ile ABD arasında yaşanan 'vize krizi'ne karşı tavizsiz tavrı, Büyükelçi John Bass'a geri adım attırdı. Gazetecilerle veda ziyaretinde bir araya gelen Bass giderayak yumuşama sinyalleri verdi.
Bass, "Bütün çalışanlarımız buranın vatandaşı ve Türk yasalarına uymasını isteriz. Hiçbir çalışanımızı yargıdan kaçırmıyoruz" dedi. "Vize hizmetlerini durdurma kararı Amerikan hükümeti tarafından alınmış bir karardır. Her hükümetin yabancı diplomatlarla nasıl ilişki kuracağını onlar belirler. Biz de bu ilişkiye saygı duyarız" diyerek kendini savunan Bass şöyle devam etti: "İki ülke arasında devam eden bir diyalog var, devam ettirmeye kararlıyız. Bu irtibat kamuoyunun önünde olmayacak belki ama devam edecek."

'BİRLİKTE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ'
Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Muhtar Gün, John Bass ile bakanlıkta biraraya geldi. Gün ve Bass, vize sorununun aşılmasına yönelik bir görüşme gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da vize krizinin ardından dün ilk kez ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile telefon görüşmesi yaptı. 30 dakika süren görüşmede vize sorunu ele alındı.
Öte yandan ABD Savunma Bakanı James Mattis, Florida'da gazetecilere Türkiye ile yaşanan vize krizini değerlendirdi. Mattis, "NATO müttefiki olan Türkiye ile ortak düşmanlara karşı askeri alanda iyi çalışmalar yürütüyoruz, buna devam edeceğiz. Vize krizi operasyonlarımızı etkilemez.
BİZE ULAŞIN