Kayyumlara ‘Siyasete bulaşmayın’ talimatı

Kayyumlara ‘Siyasete bulaşmayın’ talimatı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PKK'nın hızla eridiğini, Türkiye sınırları içinde bin 200 civarında terörist kaldığını ancak bunların da eylem yapamaz hale geldiğini söyledi. Soylu, "PKK bir yıl içinde bitebilir" mesajı verdi.
Soylu, sol terör örgütlerinde son dönemde bir hareketle tespit ettiklerini ancak gerekli tüm önlemleri aldıklarını belirtti. AK Parti'nin geçen hafta sonu Afyon'da yapılan kampında Soylu da milletvekillerine brifing verip sorularını yanıtladı. Soylu, Afyon kampındaki konuşmasının bir benzerini dünkü Valiler Buluşması'nda yaptı.

BİR YILDA 68 BİN 464 OPERASYON
Soylu, son bir yılda terör örgütlerine yönelik 68 bin 464 operasyon yaptıklarına dikkat çekip, şu bilgileri paylaştı: "Bunların 40 bin 215'i PKK, 25 bin 818'i FETÖ'ye yönelik operasyonlardır. Kalanı DEAŞ ve aşırı sol terör örgütlerine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Operasyonlar neticesinde 30 bin 167 kişi tutuklanmış, 2 bin 242 terörist etkisiz hale getirilmiş, bin 488 sığınak ve barınak imha edilmiş, 515 terör eylemi de gerçekleşmeden engellenmiştir. Suriye sınırına 755 kilometre duvar örülmüştür." Soylu, kayyum atanan belediyeler ile ilgili gelen bazı şikâyetler üzerine ise "Kayyum belediyelerin görevi hizmet götürmek. Önceliğimiz bu. Siyaset yapmak onların işi değil. Siyaseti bölge milletvekilleri ve parti örgütleri yapar. Bu anlamda yaşanan sorunların çözümü için çalışıyoruz" dedi. Soylu, kayyum atanan belediyelerin 600 milyon liraya varan borçlarını ödediklerini de kaydetti. Soylu, Güneydoğu'da kayyum atanan belediyelerin 600 milyon liraya varan borçlarını ödediklerini de kaydetti.
Soylu, suç örgütleri ve mafya ile mücadele konusunda da adım attıklarını, bunun için bir genelge yayınladıklarını belirterek, "2014 yılında askıya alınmış bir kararı hayata geçiriyoruz. Mafya ile etkin mücadele sürüyor" dedi.
BİZE ULAŞIN