O seviyesize soruşturma

O seviyesize soruşturma
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan hakkında Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde yaptığı konuşmada kullandığı çirkin ifadeler nedeniyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret"ten suç duyurusunda bulundu. Savcılık, Tezcan hakkında soruşturma başlattı.

10 SAYFALIK DİLEKÇE VERDİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, müvekkili adına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na 10 sayfalık suç duyurusu dilekçesi verdi. Dilekçede, "Bilindiği gibi 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden önceki zaman diliminde FETÖ öncülüğünde Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik olarak diktatör algısı oluşturmak maksadıyla içeride ve dışarıda bir kampanya başlatılmıştır. Şüphelinin mensubu olduğu parti de genel başkan düzeyinde bu kampanyayı sahiplenmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında diktatör algısı oluşturmak için yoğun bir çaba sarf etmiştir" değerlendirmesine yer verildi.

FETÖ'YE MEŞRUİYET AMACI
FETÖ'nün darbe girişiminin, söz konusu kampanyanın 15 Temmuz darbe girişimine meşruiyet kazandırmak ve darbenin başarılı olması halinde özellikle yurt dışında "diktatör devrildi" algısı oluşturmak amacıyla planlanıp icra edildiği hususunda bir tereddüdün bulunmadığı vurgulanan dilekçede, Tezcan hakkında üzerine atılı suçtan soruşturma yürütülerek kamu davası açılması talep edildi. Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "Cumhurbaşkanına hakaret" başlıklı 299. Maddesi şu cezayı içeriyor: "Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Verilecek ceza, suçun alenen işlenmesi halinde, altıda biri; basın ve yayın yolu ile işlenmesi halinde, üçte biri oranında artırılır. Bu suçtan dolayı kovuşturma yapılması, Adalet Bakanı'nın iznine bağlıdır." Suç duyurusunda bulunulmasının ardından, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da dün akşam Tezcan hakkında soruşturma başlattı.
BİZE ULAŞIN