Darbeye teşebbüsten tutuklandı

Darbeye teşebbüsten tutuklandı
İşadamı Osman Kavala tutuklandı. Başsavcılığın tutuklanma talebine ilişkin yazısında, Kavala'nın, "Gezi olayları"nın organizatörü olduğu, "15 Temmuz darbe girişiminin organizatörü" olduğu belirtilen CIA görevlisi Henri Barkey ile de olağanın ötesinde yoğun irtibat kurduğu vurgulandı.

GEZİ'NİN DE ORGANİZATÖRÜ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, tutuklama talebine ilişkin yazısında Kavala için, darbe sanıklarının davalarında da dayanak oluşturan "Türkiye Cumhuriyeti ve devletini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye ve anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs" suçlamaları yönetildi. Kavala için ayrıca "Terör örgütlerinin (FETÖ/PDY, PKK/KCK, DHKP/C, MLKP) aktif olarak katıldığı ve destek verdiği, kamuoyunda 'Gezi olayları' olarak bilinen eylemlerin yöneticisi ve organizatörü" denildi.

CIA'CI BARKEY İLE GÖRÜŞME
Savcılığın yazısında, 15-16 Temmuz 2016'da Büyükada Splendid Otel'de 'darbe toplantısı' yapan Henri Barkey ve yabancı uyruklu kişilerle yoğun irtibat kurduğu da vurgulandı. Kavala'nın Gezi olayları sırasında da Barkey ile görüştüğü saptandı.
Telefonunda Abdullah Öcalan'a ait fotoğraf çıkan Kavala'nın PKK'ye destek veren İMC TV'de yayına katıldığı da öğrenildi. Yazıda, Osman Kavala'nın "cebir şiddet kullanarak yasal meşru hükümeti düşürmek yahut iş göremez hale getirmek" suçu ile "cebir şiddet kullanarak anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etmek" suçunu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olgular bulunduğu belirtildi.
BİZE ULAŞIN