DEAŞ bombacıları 20 saatlik takiple yakalandı

DEAŞ bombacıları 20 saatlik takiple yakalandı
SABAH, Milli İstihbarat Teşkilatı ile terör ve İstihbarat birimlerinin, İstanbul Bayrampaşa'daki bir avm'yi kana bulama planı yapan DEAŞ'lı teröristlere son anda engelledikleri operasyonun detaylarına ulaştı.

20 saat süren takip, 27 Ekim'de başladı. Evli DEAŞ'lı çift Mücahit Şahin P. ile Avusturya vatandaşı Sezgen P., Arnavutköy'de, diğer evli çift Can Y. ve Hatice Y. Esenyurt'ta yaşıyordu. İki çift, evlerinde uzaktan kumandalı bombaları hazırladı. 67 bomba, bir araç kiralama firmasından alınan araca yerleştirildi. Şüpheliler, o gece 19.30'da Esenyurt'ta, yarım saat sonra da Arnavutköy'deki evde delilleri yok etmek için yangın çıkardı. Çiftler, kiralık araçta buluştu. Polis, Suriye'deki DEAŞ sorumlularıyla irtibatta olan şüphelilerin peşine düştü. Geceyi Arnavutköy Ormanları'nda geçiren terörist çiftler, sabah 08.30'da patlamaya hazır bombalı aracı Bayrampaşa'daki AVM'nin otoparkına çekti. Öncesinde de 5 çocukla birlikte bölgede keşfe çıkmıştı. 2 ay önce aynı AVM'den satın alınan mikrodalga fırın, içerisine 4 bomba konulduktan sonra faturasıyla AVM girişindeki emanet dolabına yerleştirildi. Bu sırada zamanla yarışan polis, plakasını belirlediği kiralık aracın izini kent genelindek kameralarda aradı. Araca ulaşıldı. Sabaha kadar süren takipte sona yaklaşılıyordu... Teröristler önce emanet dolabındaki fırını ardından park halindeki aracı patlatmayı hedefliyordu. 28 Ekim'de saat 16.00 sularında önce bombalı araç etkisiz hale getirildi ve 20 saat süren ölümcül takip sona erdi. 'Bomba Timi'ndeki DEAŞ'lı 4 terörist de kıskıvrak yakalandı. Teröristlerden ikisinin Afganistan'daki örgüt kamplarında bomba eğitimi aldıkları belirlendi. Çökertilen iki hücreyle bağlantılı olan Davut A. ve Mapxa A. isimli şüpheliler de bir gün sonra Başakşehir'deki bir adreste 56 adet bomba düzeneğiyle birlikte yakalandı. Bayrampaşa'da yakalanan çiftlerin, eylem öncesinde birlikte keşfe çıktıkları çocuklarını nereye bıraktıkları ise araştırılıyor.130 OPERASYONDA 800 GÖZALTI
İstanbul Terör ve İstihbarat birimleri, son bir yılda DEAŞ'a büyük darbe vurdu. Bir yılda 130'u aşkın operasyonda 800'ü aşkın şüpheli gözaltına alındı. Geçen ay da, DEAŞ'ın elebaşısı Ebu Bekir el-Bağdadi'nin özel cellat timinde yer alan bombacılar Endonezyalı E.D.P. ve M.T.M. ve Suriyeli F.A.O. İstanbul'da yakalanmıştı. 22 Ekim-1 Kasım arasında, 25 ilde 96'sı Türk, 187'si yabancı olmak üzere 283 DEAŞ şüphelisi gözaltına alındı.
BİZE ULAŞIN