Beştepe davası: 244 sanık hâkim karşısına çıkıyor

Beştepe davası: 244 sanık hâkim karşısına çıkıyor
Darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Beştepe Karargâhı'ndaki eylemlere ilişkin haklarında dava açılan 244 sanık, bugün Sincan'da hâkim karşısına çıkacak. Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülecek duruşmaların 2 Şubat'a kadar devam etmesi bekleniyor.

SUBAYLARIN 'İMAMI'
Bin 90 sayfalık iddianamedeki sanıklar arasında eski Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi'nin Özel Kalem Müdürü kurmay albay Erkan Ökten ve komutanlık personeli subayların "imamı" olduğu belirtilen Muhterem Çöl de yer alıyor.

SIKIŞINCA UÇAK ÇAĞIRDILAR
Beştepe Karargâhı çevresindeki olaylarda hayatını kaybeden Emin Güner, Erkan Er, Hasan Gülhan, Medet Ekizceli, Ömer Can Açıkgöz, Rüstem Resul Perçin, Sedat Kaplan, Sümer Deniz, Tevhit Akkan ve Ümit Çoban'ın "maktul" olarak yer aldığı davada, darbeciler tarafından başından ağır yaralanan eski Terörle Mücadele Daire Başkanı Turgut Aslan, Danıştay Üyesi Muharrem Özkaya ile Emniyet Genel Müdürlüğü tüzel kişiliğinin de dahil olduğu 54 müşteki bulunuyor. İddianamede, keskin nişancılar ve zırhlı araçların atışları sonucu nizamiye bölgesine sıkışan ve zayiat veren darbecilerin, bunun üzerine Akıncı Üssü'nden hava desteği istemeleri üzerine gece boyu alçak uçuş yapan uçaklardan birinin karargâhın önünde vatandaşların da bulunduğu Beştepe Köprüsü'ne bomba attığı anlatıldı.

24 İLDE 64 DAVA...
Yurt genelinde 15 Temmuz ve FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmalar kapsamında kasımda 26 ilde sanık sayılarıyla öne çıkan 64 dava görülüyor. Çoğunluğu İstanbul ve Ankara'daki davalarda 6 bin 841 sanığın yargılanmasına devam edilecek Görülecek davalar arasında, Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlerle ilgili dava, Selam Tevhid"de kumpası davası, Doğan Medya Center'ın işgal davaları da var.
BİZE ULAŞIN