Genç yazardan Almanya’da demokrasi dersi

Genç yazardan Almanya’da demokrasi dersi

Almanya'nın başkenti Berlin'de geçen cuma düzenlenen The General Assembly toplantısına Türkiye'yi temsilen davet edilen yazar Tuğrul Selmanoğlu, vicdanların sesi oldu. 7 ayrı dilde yapılan toplantıda, Almanca ve İngilizceyi ana dili gibi konuşan Selmanoğlu'nun konuşmasını Türkçe yapma isteği reddedildi. Selmanoğlu, Türkiye'deki OHAL'i ve terörle mücadeleyi eleştiren Batılı konuşmacıları konuşmasıyla susturmayı başardı. Selmanoğlu, sosyal medyada da büyük ilgi gören konuşmasında şunları söyledi:

'NEFRETİNİZ KÖR ETMİŞ'
"Demokratik değil dediğiniz Türkiye 4 milyondan fazla mülteciye vatan oldu. Bu AB'nin tamamının 5 katı. Sizin sırt çevirdiklerinize biz kucak açtık.
Batılı ülkelerin teröre karşı önlem hakkı var da, son 30 yılda batıdan kat ve kat fazla teröre kurban vermiş Türkiye'nin önlem alma hakkı yok mu? Türkiye'nin başına bela olan bu terör örgütleri Batı tarafından yönlendirilip, desteklendikleri için mi bu tepkiniz?
ABD'de 2001'den beri OHAL'in uygulanması acaba sizi neden rahatsız etmiyor? Guantanamo'da 10 yıldır insanların avukatsız, iddianamesiz esir tutulması sizi niye rahatsız etmiyor?
Fransa'da saldırılardan sonra uygulanan OHAL sizi neden rahatsız etmiyor? Türkiye'den 2 yıl önce OHAL uygulayan Fransa demokratik öyle mi?
Bu Amerika'nın Irak'a getirdiği türden bir demokrasi mi? 1.5 milyon insanın canına kıyan türden bir demokrasi mi? Siz demokratsınız biz değiliz öyle mi? Sizin bahsettiğiniz türden demokrasiyi biz çoktan geride bıraktık!
Bütün bu saçmalıklara Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'si insanlık namına dur demiştir. Sizin gözleriniz İslam karşıtı, Türkiye karşıtı, Erdoğan karşıtı, Türkiye'nin yükselişini engellemek isteyen Batı medyası ve siyaseti tarafından körleştirilmiş."
SABAH'a konuşan Tuğrul Selmanoğlu şunları anlattı: "Organizasyonu yapan komiteye, 'Konuşmamı Türkçe yapmak istiyorum' dedim. Bu isteğime karşı çıktılar. Ben de gözlerinin içine baka baka tüm ikiyüzlülüklerini yüzlerine vurdum. Türkiye'nin Cumhurbaşkanı'na Avrupa'nın göbeğinde her türlü hakaret yapılıyor. Afişler asılıp, silahlar dayanıyor. Türkiye karşıtı provaktörlere onların anladığı dilden cevap verdim."

BİZE ULAŞIN