Kırmızı listedeki PKK’lı kadın terörist öldürüldü

İçişleri Bakanlığı’nın 4 milyon TL ödüllü kırmızı listesinde aranan PKK’lı terörist Hülya Eroğlu öldürüldü. HPG’nin 13 kişilik askeri konseyinde yer alan ve YJA Star’ın en tepesindeki isim olan Eroğlu, Murat Karayılan’ın yardımcılığını yapıyordu

Kırmızı listedeki PKK’lı kadın terörist öldürüldü
Şırnak ile Siirt'in Pervari ilçeleri arasındaki Bestler-Dereler bölgesinde süren hava destekli operasyonda 31 terörist öldürüldü. Teröristlerden birinin, sözde Botan sahası adı verdikleri ve Siirt-Şırnak kırsalını içine alan bölgenin sorumlusu Delal Amed kod adlı Hülya Eroğlu (43) olduğu belirlendi.
Sözde KCK yürütme konseyi üyesi ve örgütün silahlı kanadı HPG'nin merkez karar komitesi ve komuta konseyi üyesi olan Eroğlu, İçişleri Bakanlığı'nın en çok aranan teröristler listesindeki 4 milyon liralık kırmızı kategoride yer alıyordu. Eroğlu'nun, Siirt-Şırnak kırsalında son 1 yıl içinde alınan ağır darbeler sonucu çözülmeyi önlemek için, kendi isteğiyle Şırnak kırsalına gönderildiği belirlendi.
Örgütün silahlı kadın yapılanmasın YJA-Star'ın tepesindeki isim olan Eroğlu, Fehman Hüseyin ve Nureddin Halef El Muhammed'le birlikte 400 kişilik "ölümsüzler taburu" adı verilen canlı bomba yapılanmasının da başındaydı.
2016'da Ankara'da Merasim Sokak'ta 29 kişinin öldüğü askeri araca saldırı ve Kızılay'da 37 kişinin öldüğü canlı bomba saldırılarının talimatını veren Eroğlu, 43 eylemde 215 güvenlik görevlisinin şehit edilmesinden dolayı "kırmızı bülten" ile aranıyordu. Örgütün kara kutusu olarak bilinen ve Abdullah Öcalan'ın bir dönem yakın korumalığını yapan Eroğlu bazı ülkelerin gizli servisleriyle örgüt adına görüşüyordu.


Terör örgütü PKK'nın liderlerinden Murat Karayılan'ın yardımcılığını yapan Hülya Eroğlu, HDP'li Sırrı Süreyya Önder ile Selahattin Demirtaş'ın Kandil'i ziyaretlerinde de Cemil Bayık, Sabri Ok, Murat Karayılan, Duran Kalkan, Mustafa Karasu, Fehman Hüseyin ile birlikte gizli toplantılara katılmıştı.
BİZE ULAŞIN