‘Türkiye aleyhine ifadeye zorluyorlar’

Başbakan Yıldırım: Ne idüğü belirsiz montaj delilleri ortaya koymak hukuk değildir. ABD’deki davanın tarafları orada baskı altında tutulmakta, ülkemiz aleyhine ifade vermeye zorlanmakta

‘Türkiye aleyhine ifadeye zorluyorlar’
Başbakan Binali Yıldırım dün İstanbul'da düzenlenen Asya Parlamenter Asamblesi 10. Genel Kurulu'na ve Türkiye Ekonomi Zirvesi'ne katıldı. Yıldırım'ın konuşmalarından satırbaşları şöyle:

MONTAJ DELİLLER: (ABD'de görülen Rıza Sarraf davası) 17-25 Aralık'ta terör örgütünün yargı yoluyla gerçekleştirmeye çalıştığı darbe tutmayınca bugün ABD'de görülen davaya FETÖ'cülerin bir şekilde sızmasıyla tekrar denenmekte. Bu davanın hukuki dayanağını oluşturan deliller, FETÖ'nün 17-25 Aralık öncesi ülkemizde yaptığı kanunsuz işlerin bir sonucu. Ne idüğü belirsiz montaj delileri ortaya koymak hukuk değildir. Türkiye'nin başka ülkelerde yaptığı ticaret Türkiye'nin vereceği karara bağlıdır. Onlar ambargo koydukları ülkelerle rahat rahat ticaret yapacaklar, Türkiye yapınca bu suç olacak. Buna kargalar güler. Davanın tarafları orada baskı altında tutulmakta, ülkemiz aleyhine ifade vermeye zorlanmaktadır. Sanık olarak açtığınız dosya daha dava başlamadan tanığa dönüşmüştür.KÜRESEL TERÖR ÖRGÜTLERİ: DEAŞ, PKK, PYD küresel terör örgütleridir. Bunları bugün bize zarar vermiyor diye umursamayanlar, gerekli ehemmiyeti vermeyenler şunu bilmelidirler ki bu terör örgütleri onların da canını yakacaktır. O yüzden terörle mücadelede birlikte etkin mücadele mecburiyeti vardır. Bugün İstanbul ne kadar güvenliyse, Moskova da o kadar güvenli, Londra da Tahran da Pekin de aynı derecede güvenlidir.

BM ETKİN ROL ALMALI: Bölgemizde yaşanan istikrarsızlıklar dolayısıyla bugün göçmen durumunda olanların sayısı 55 milyonu aşmıştır. Bu sorunu görmezden gelmek, umursamaz davranmak ve göçü, duvarları yükselterek önleyeceğini zannedenler çok ama çok yanıldığını yakın zamanda anlayacaklar. Birleşmiş Milletler'in (BM) bu konuda daha etkin bir rol almasını beklemekteyiz.MİLYONLARA SESSİZ: Bir başka ülkede bir insanın başına bir iş gelse hemen toplanıyorlar, karar alıyorlar, yaptırım yoluna gidiyorlar. Ama 1 milyon insan kimisi denizde boğuluyor, kimi hunharca öldürülüyor. Her türlü zulmü görüyorlar fakat dünya sessiz, BM sessiz. İnsanların öldüğü yerde, BM eğer etkin rol alamıyorsa, aslında sadece insanlar ölmüyor insanlık da ölüyor demektir.

BÖLGENİN KADERİNİ BÖLGEDEKİLER BELİRLER
Başbakan Binali Yıldırım, Yıldız Teknik Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni'nde konuştu. (Irak ve Suriye'deki gelişmeler) İstedikleri şey çok belli. Türkiye edilgin olsun. Biz söyleyelim, 3 dakika sonra Türkiye konuşsun. Hemen cevap vermesin. Türkiye kim oluyor da bölgede politika belirliyor, karar veriyor? 'Türkiye bizi takip et!' Bu dönemler geçti. Bu bölgenin kaderini yine bu bölgede yaşayanlar belirler. Uzaktan gelenler değil.
BİZE ULAŞIN