Türkiye elebaşı için 7 talepname gönderdi

Adalet Bakanı Gül, firari FETÖ lideri için bugüne kadar ABD’ye 7 talepname ve 1 geçici tutuklama talebinde bulunduklarını açıkladı. Gül, “Gerekli adımların atılmaması bir suçlunun korunması anlamına gelmektedir” dedi

Türkiye elebaşı için 7 talepname gönderdi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Komisyonda Adalet Bakanlığı, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay bütçeleri görüşüldü. 2018 bütçesinin sunuş konuşmasını gerçekleştiren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, FETÖ lideri Fetullah Gülen'in iadesi konusunda açıklamalar yaptı. Açıklamalardan öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

7 KEZ TALEP EDİLDİ
Süreç içerisinde terör örgütü elebaşısı hakkında ülkemizde yargılanmakta olduğu dosyalardaki deliller ve yakalama kararlarına istinaden, sonuncusu 3 Kasım 2017'de olmak üzere ABD'ye 7 adet iade talepnamesi gönderilmiştir.

ABD GÜLEN'İ KORUYOR
Ayrıca 1 adet de geçici tutuklama talebi gönderildiğini söyleyen Gül, şöyle devam etti: Örgüt elebaşının kendi ülkelerinde korunmaksızın bağımsız ve tarafsız yargıya teslim edilmesi konusundaki talebimiz, beklentimiz ve ısrarımız devam etmektedir. Bunu hem uluslararası sözleşmeler kapsamında hem de ikili anlaşmalar çerçevesinde beklemek Türk halkının hakkıdır. Bu hususta gerekli adımların atılmaması bir suçlunun korunması anlamına gelmektedir.

5 BİN 920 PERSONELE KHK İLE FETÖ'DEN İHRAÇ
17 Kasım itibariyle FETÖ soruşturmaları kapsamında ihraç edilen hakim ve savcı sayısının 3 bin 945, görevden uzaklaştırılan hakim ve savcı sayısının da 13 olduğunu aktaran Bakan Gül, "16 Kasım 2017 itibariyle tüm adalet teşkilatında OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri kapsamında, ihraç edilen personel sayısı 5 bin 920'dir" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN