Amaç, 21’inci yüzyılı Türkiye yüzyılı yapmak

Amaç, 21’inci yüzyılı Türkiye yüzyılı yapmak
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Çankaya Köşkü'ndeki programda, "Amacımız daha güçlü, daha müreffeh bir ülke için milli ve manevi değerlerimize bağlı, evrensel değerlere açık, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesilleri yetiştiren öğretmenlerimizle 21. yüzyılı, Türkiye'nin yüzyılı yapmaktır" dedi. Bakan, özetle şöyle dedi:

ÖĞRETMEN AKADEMİSİ
"Millet Mektepleri'nin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyorum. Ülkemizin geleceğinin teminatı gençlerimizin demokratik değerlerle buluşmasında, ülkemizin geleceğini inşa edecek gençlerin yetiştirilmesinde en büyük pay hiç kuşkusuz öğretmenlerimize aittir. Öğretmen ne kadar iyiyse, sistem de o kadar iyidir.
Lisans eğitimlerinin yapılandırılmasına, öğretmen alımına, adaylık ve yetiştirme süreçlerine, öğretmenlerin mesleki gelişimlerini teşvik etmeye, performanslarının değerlendirilmesine, kariyer gelişimine ve çalışma şartlarının iyileştirilmesine kadar pek çok hususta yol haritası niteliğinde olan Öğretmen Strateji Belgesi bu yıl Resmi Gazete'de yayımlandı.
OECD ülkeleri arasında en fazla öğretmen olmak isteyen kişi Türkiye'de bulunuyor. Öğretmenlik Türkiye'de en itibarlı mesleklerden biridir. Önümüzdeki dönemde Öğretmen Akademisi'ni hayata geçireceğiz. Bununla ilgili yönetmelik taslağımızı da hazırladık.
BİZE ULAŞIN