Bekir Bozdağ, “Verilmiş olan silahlar da alınmalı”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ABD Başkanı Trump’un YPG’ye silah verilmeyeceğine ilişkin sözlerinin olumlu olduğunu belirterek, “Sadece silah verme işini durdurduk demek yetmez, verilmiş olan silahlarında derhal YPG-PYD li teröristlerin elinden alınmasını da Türkiye istemektedir. Biz Türkiye olarak bunun da yakın takipçisi olacaktır.”dedi.

Bekir Bozdağ, “Verilmiş olan silahlar da alınmalı”

Bozdağ, bir televizyon programında katıldığı canlı yayında Erdoğan-Trump görüşmesini değerlendirirken "Tarihi nitelikte bir görüşme olarak bunu görüyorum. Çünkü ilk defa ABD Başkanı Trump yüksek sesle Türkiye'nin adeta haklılığını kabul ettiğini ifade etti. Biz zaten bugüne kadar, bölgede bir terör örgütü ile işbirliği yaparak başka bir terör örgütü ile mücadelenin bir asla kabul edileme olduğunu hep ifade ettik. Onlar da bunun kendileri için bir tercih değil mecburiyet olduğunu söylediler. O bölgede olup bitenleri yakından Türkiye takip etti. Yaklaşık 4 Bin TIR YPG- PYD terör örgütüne ve teröristlerine silah verildi ve bunu da dünya kamuoyu ile paylaştık. Ancak ABD bölgedeki olup bitenleri tam yakın ve en iyi şekilde değerlendirdiğini işin doğrusu düşünmüyorum."dedi.

İLK DEFA ABD BAŞKANI

Bozdağ, "Bu güne kadar böyle bir açıklama yapmadı aksine vereceklerini söylediler. Ama ilk defa ABD başkanının ağzından silah vermeyeceğiz açıklaması yapıldı. Bu son derce önemlidir. Ama bu açıklama sadece lafta kalır el altından silah verilmeye devam ederse o zaman kıymeti yok bu açıklamanın. Dünya ve Türkiye kamuoyunu aldatma olur. Şimdi bu açıklamanın arazideki somut yansımalarını bizim görmemiz lazım. Açıklamanın yapıldığı andan itibaren ABD tarafından PYD - YPG terör örgütüne teröristlerine silah veriliyor mu verilmiyor mu? Türkiye elbette bu sözün gereklerinin yapılıp yapılmadığının da takipçisi olacaktır. Arazide söze uygun değişimler olup olmadığını bundan sonra da takip edeceğiz."diye konuştu.

VERİLMİŞ SİLAHLAR GERİ ALINMALI

Bozdağ, "Türkiye ile ABD yetkilileri arasında yapılan her görüşmede DEAŞ terör örgütü ile mücadele için Mecburiyetten bir birliktelik içerisine girdiklerini ve silahları da mecburiyetten verdiklerini ifade ettiler. Mücadele bitince de gerisin geriye toplayacaklarını da ifade ettiler. Öyleyse PYD-YPG terör örgütü kime karşı kullanacak? Eğer onlara karşı kullanmayacak o zaman Türkiye'ye karşı kullanacak. Onlara karşı kullanmadığında PKK'nın bir uzantısı olduğu için PYG –YPG verilen silahlar PKK ya verilen silahlardır. Nitekim terörle mücadele eden güvenlik güçlerimiz etkisiz hale getirdiği teröristlerin yanında bu silahlarında bulunduğunu çok net bir şekilde görüyoruz. O nedenle de bu silahların toplanması da önemli. Sadece silah verme işini durdurduk demek yetmez, verilmiş olan silahlarında derhal YPG-PYD li teröristlerin elinden alınmasını da Türkiye istemektedir. Biz Türkiye olarak bunun da yakın takipçisi olacaktır."dedi.

BİZE ULAŞIN