Kriptolar ankesörlü telefondan yakalandı

FETÖ’nün TSK yapılanmasına operasyon başlatıldı. 27’si mahrem imam 333’ü asker 360 kişi hakkında gözaltı ve yakalama kararı çıkarıldı. FETÖ’cü askerlere bazı imamların iletişim için kullandığı ankesörlü telefon kayıtları üzerinden ulaşıldı

Kriptolar ankesörlü telefondan yakalandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcısı Can Tuncay'ın yürüttüğü soruşturma kapsamında FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik 216'sı muvazzaf 333'ü asker, 27'si mahrem imam olmak üzere 360 şüpheli hakkında gözaltı ve yakalama kararı çıkarttı. Dün sabahİstanbul merkezli 49 ilde söz konusu kişilere yönelik operasyonlar başlatldı. Şüphelilerin ev ve işyerlerinde arama yapan polis ekipleri, gözaltına alınanları sağlık kontrolünden geçirdikten sonra il emniyet müdürlüğüne götürdü. Aramalarda cep telefonu, bilgisayar ve bazı dijital materyallere de el konuldu. Şu ana kadar gözaltına alınanların sayısı 172'yi buldu. Gözaltı kararı verilenlerden 10'unun yurtdışında oldukları öğrenildi.

Şüphelilerden 333'ünün çeşitli rütbelerde asker olduğu, 27'sinin ise FETÖ'nün sivil mahrem imamları olduğu belirtildi. FETÖ tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sokulan askerlerin "Mahrem İmam" denilen sivil örgüt sorumlularına bağlı oldukları öne sürüldü. Şüpheli 333 askerden 216'sının muvazzaf asker oldukları öğrenildi. Şüpheli askerlerden 20'sinin de pilot olduğu, bu pilotlardan 7 sinin aktif görevde bulundukları, 13'ünün ise ihraç edilmiş subaylar olduğu belirtildi.
Operasyonun, FETÖ'nün İstanbul'daki mahrem imam yapılanması içindeki bazı imamların ankesörlü telefonlarla TSK'daki FETÖ'cü askerlerle görüştüklerinin tespit edilmesi üzerine başladığı öğrenildi.

ADİL ÖKSÜZ DE ARANMIŞ
Askeri personelden sorumlu şahısların kamuya açık ve birbirinden bağımsız market, büfe, lokanta gibi işletmelerde kurulu bulunan kontörlü hatları kullanarak sorumlu oldukları öğrenci diye tabir edilen askeri personelleri aradıkları saptandı. Belirlenen ankesörlü sabit telefonun HTS kayıtları geriye doğru çıkarıldığında imamlar ile FETÖ'cü askerlerin irtibatı saptandı. Aramaların tek yönlü olduğu, sadece sorumlu şahsın arama yaptığı, arama sürelerinin kısa ve ardışık olarak gerçekleştiği belirlendi. İstanbul'daki bir marketten yapılan benzer aramalar sırasında TSK imamı Namık kod adlı Adil Öksüz'ün de arandığı belirlendi.
BİZE ULAŞIN