Balyoz’u Erdoğan’a yıktık mesajı delil oldu

Balyoz kumpası davasında firari sanık Tuncay Opçin’in, eşi üzerine kayıtlı telefondaki ByLock programından “Balyoz’u Erdoğan’a yıktık” şeklinde yazışmaları delil gösterildi

Balyoz’u Erdoğan’a yıktık mesajı delil oldu
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Çağlayan Adliyesi'nde görülen Balyoz kumpası davasının 5'inci duruşması yapıldı. Tutuklu sanık Mehmet Baransu duruşma için Silivri Cezaevi'nden getirilirken, tutuksuz yargılanan Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur'u avukatları temsil etti. Firari sanık Tuncay Opçin'in duruşmada olmadığı tutanağa yazıldı. Baransu'nun avukatı Ahmet Emre Bayrak'ın mahkemeye dilekçe göndererek, vekillikten istifa ettiği belirtildi. 2 Eylül 2016'da başlayan yargılama boyunca savunma yapmayan Baransu, cezaevinden getirilirken savunma evraklarına el konulduğunu iddia ederek savunma yapamayacağını söyledi.

TÜM SANIKLAR İÇİN BYLOCK İNCELEMESİ İSTENDİ
Davaya müdahil olan mağdur ve müştekilerin avukatlarından Hüseyin Ersöz ise firari sanık Tuncay Opçin'in eşi üzerine kayıtlı telefon hattından ByLock mesajlarının tespit edildiğini ve bu görüşmede, "Balyoz'u, Erdoğan'a yıktık" şeklinde yazışmaların bulunduğunu aktardı. Ersöz, tutuklu sanık Mehmet Baransu ile birlikte tüm sanıkların da ByLock kayıtlarına ilişkin içeriklerin emniyetten getirilmesini, sanıkların eşleri yönünden de ByLock incelemesi yapılmasını istedi. Duruşma savcısı Cem Üstündağ, avukat Ersöz'ün talebinin kabul edilmesi yönünde görüş bildirdi.

'MEHMET BARANSU DAVAYI UZATMAYA ÇALIŞIYOR'
Savcı Üstündağ, 2 Eylül 2016'da başlayan yargılama boyunca savunma yapmak için ek süre isteyen Baransu'nun davayı uzatma amaçlı hareket ettiğini belirterek, bu talebin reddedilmesini istedi. Mahkeme heyeti de Baransu'nun tutukluluk halinin devamına karar verdi. Heyet, avukat Ersöz'ün ByLock incelemesi talebini ise kabul ederek, İstanbul KOM Şube Müdürlüğü'ne müzekkere yazılmasını ve tüm sanıkların, eşleri de dahil olmak üzere telefonlarında ByLock incelemesi yapılmasını kararlaştırdı. Bu kişilerin telefonlarında FETÖ'nün şifreli haberleşme programı olan ByLock'un tespit edilmesi halinde, yazışma içeriklerine yönelik de çalışma yapılmasına karar verildi. Duruşma 31 Ocak'a ertelendi.
BİZE ULAŞIN