CHP liderine, Erdoğan’a hakaretten soruşturma

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu hakkında hakaretten suç duyurusunda bulundu. Savcılık şikâyet üzerine soruşturma başlattı

CHP liderine, Erdoğan’a hakaretten soruşturma
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, "Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması" toplantısındaki konuşmasındada kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyusunda bulundu.
Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın savcılığa verdiği 11 sayfalık suç duyurusu dilekçesinde Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin, FETÖ'nün Erdoğan'a yönelik yürüttüğü algı oluşturma çabalarının parçası olduğu kaydederek "Olayın, münferit bir hadise olarak değerlendirilmesi mümkün değil. Davalının ve Genel Başkanı olduğu siyasi partinin Cumhurbaşkanımıza yönelik söylemleri, FETÖ'nün söylemleriyle birebir örtüşmekte" denildi. FETÖ'nün 17-25 Aralık sonrası Erdoğan'a yönelik mesnetsiz ve dayanaksız iddialarla algı oluşturmak amacıyla yurt içi ve yurt dışında yaygın bir kampanya başlattığına vurgu yapılan dilekçede, Kılıçdaroğlu'nun da ilk günden itibaren söz konusu kampanyayı sahiplendiğini ve Erdoğan hakkında haksız ve gerçek dışı iddialarla kampanyaya katkı sağladığı belirtildi. Aydın Kılıçdaroğlu'nun ifadelerinin FETÖ ile iş birliğinin bir yansıması olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.
Kılıçdaroğlu'nun 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesinde düzenlenen "cumhurbaşkanına hakaret" suçunu içerdiği ve söz konusu ifadelerin düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesinin mümkün olamayacağı belirtilen suç duyurusunda kılıçdaroğlu hakkında atılı suçtan soruşturma yapılarak, "cumhurbaşkanına hakaret" suçundan kamu davası açılması talep edildi.

Kemal Kılıçdaroğlu dün Londra'da İngiltere'nin Avrupa ve Ameraka'dan Sorumlu Devlet bakanı Alan Duncan ile görüştü.
BİZE ULAŞIN