Ders gibi Lozan yanıtı

‘Lozan güncellenemez’ diyen Yunanistan Cumhurbaşkanı’na Erdoğan’dan yanıt: Lozan 94 yıl önce yapılmış ve uygulanmıyor. Batı Trakya Müslümanları inançlarını yaşayabiliyor mu? Başmüftüleri bile atanmış biri

Ders gibi Lozan yanıtı
Resmi ziyaret için Yunanistan'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Pavlopoulos tarafından resmi törenle karşılandı.
Erdoğan, daha sonra mevkidaşıyla basın açıklaması yaptı. Erdoğan'ın önceki gün bir Yunan televizyonuna "Lozan Anlaşması'nın güncellenmesi gerekir" dediğini hatırlatan Pavlopoulos, hukuk profesörü olduğunu ve Lozan'ın güncellenemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Erdoğan, "Ben hukuk profesörü değilim. Ama siyaset hukukunda anlaşmaların güncelleşmesi vardır. Yeter ki ülkeler mutabık kalsın" yanıtını verdi.

'94 YILDA DÜNYA ÇOK DEĞİŞTİ'
Pavlopoulos, Erdoğan'ın gerçekleştirdiği ziyaretin tarihi olduğunu ve Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerini söyledi. Lozan Anlaşması'nın iki ülke ilişkilerinin mihenk taşı olduğunu belirten Pavlopoulos, "Lozan Anlaşması'nın tartışılacak, reforme edilecek bir sözleşme olduğuna inanmıyorum.
Bu anlaşma gereğince iki ülkede yaşayan azınlıklar çok belirgin bir şekilde dile getirilmiştir ve Yunanistan'da Müslüman bir azınlık, Lozan anlaşması temelinde yaşamaktadır. Yunanistan bu azınlığın tüm haklarını bir hukuk devleti olarak korumaktadır" şeklinde konuştu.
Erdoğan ise mevkidaşına şöyle cevap verdi:
"Lozan konusunda hâlâ anlaşılmayan bazı incelikler var. 94 yıl önce yapılmış ve 11 taraf ülkesi var. 94 yılda dünya yeniden inşa edildi. Batı Trakya'da yaşayan Müslü-manlar inançlarını Lozan'a göre yaşayabiliyorlar mı? Kendi seçtikleri başmüftü değil, atanan bir başmüftüyle yönetiliyorlar.
Türkiye'de patrik atanan bir patrik değildir. Patrik, Sen Sinod Meclisi'nin seçmiş olduğu bir patriktir. Nasıl oluyor da Lozan'ın uygulamada olduğunu söylüyoruz."

'TÜRK İSMİNE BİLE TAHAMMÜL YOK'
Yunanistan'ın kişi başı milli gelirinin 18 bin dolar, Batı Trakya halkının ortalama kişi başı mili gelirininse 2 bin 200 dolar olduğunu belirten Erdoğan şöyle devam etti: "Yatırım noktasında ayrımcılık söz konusudur. Türkiye'de Rum vatandaşlara yönelik böyle bir uygulama göremezsiniz.
İbadethaneleri noktasında en ufak bir ayrımcılık göremezsiniz. Ama Batı Trakya'da bırakın bunları, bir okulun kapısında veya dernekte Türk yazısını bile hazmedemiyorlar. Benim güncellenmesi gerekir dediğim işte bunlardır." Pavlopoulos ise eski bir hukuk fakültesi hocası olduğunu hatırlatarak, "Anlaşmayı güncelleştirme veya gözden geçirme gibi bir kavramı kullanmıyoruz" dedi.
Pavlopoulos'un bu sözleri üzerine de Erdoğan, "Bunu cevapsız bırakmak da kendime saygısızlık olur" diyerek şunları söyledi: "Ben hukuk profesörü değilim. Ama siyaset hukukunu iyi bilirim. Siyaset hukukunda da anlaşmaların güncelleşmesi diye bir şart vardır. Yeter ki ülkeler mutabık kalsınlar. Bunun dünyada çok örnekleri var. Ben tabii bugün sizler bu konuyu açtığınız için buna girdim." Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pavlopoulos'un onuruna verdiği akşam yemeğinde de "Geleceğe bakarken artık geçmişten ibret almanın önemli olduğuna inanıyorum.
Eğer geçmişten ibret alırsak, tarih tekerrür etmez" diye konuştu.
Türkiye'nin AB üyeliğine desteğini vurgulayan Pavlopoulos ise "Türkiye'nin AB'ye ait olduğuna inanıyoruz" dedi.

'BİRİLERİ BU ZİYARETİ PROVOKE EDİYOR'
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: Batı Trakya'daki soydaşlarımıza bir ziyaret yapmayı arzu ettim. Ama birileri de maalesef bu ziyareti provoke ediyor. Dağıtılan broşürlerden tutunuz, binaların kapılarına çizilen çeşitli işaretlere kadar. Her toplumun içerisinde tabii artılar, eksiler vardır. Ama 65 yıl sonra böyle bir cesareti ortaya koyarak buraya bir cumhurbaşkanı geliyorsa, bunun kontrol altında tutulması gerekir.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos'un Erdoğan'ı karşılaması sırasında Lozan'ı gündeme getirmesi, Yunan diplomasi çevrelerinde de yadırgandı. Yorumlarda bu kadar önemli bir konunun kameralar önünde açılmasının doğru olmadığına dikkat çekildi.
BİZE ULAŞIN