35 Filistinli gerçek mermiyle vuruldu

Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’de, 35’i gerçek mermiyle olmak üzere 218 kişi yaralandı. Gözaltı sayısı 200 oldu

35 Filistinli gerçek mermiyle vuruldu
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından dünyanın dört bir yanından ABD'ye ve İsrail'e tepkiler gelmeye devam ederken; Kudüs, Batı Şeria, Gazze ve Ramallah'ta da Filistinlilerin gösterileri sürüyor. İsrail askerleri ile Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinliler arasında önceki gün çıkan çatışmalarda 163 kişi yaralanırken, 104 kişi de gaz bombalarından etkilendi. Çatışmalarda dün de Batı Şeria'da 36, Gazze'de 19 olmak üzere toplam 55 Filistinli yaralandı.

49 FANATİKTEN MESCİD-İ AKSA'YA BASKIN...
Yaralılardan 35'inin, İsrail güvenlik güçleri tarafından gerçek mermilerle vurulduğu kaydedildi. Trump'ın skandal kararını açıkladığı günden beri gözaltına alınan Filistinli sayısı ise 200'e ulaştı. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs tarafından yapılan yazılı açıklamada, 49 fanatik Yahudi'nin, Harem-i Şerif'in kapılarında ve avlularında yoğun olarak bulunan İsrail polisi eşliğinde Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediği belirtildi. Yahudi takvimine göre Hanuka Bayramı'nın kutlandığı bugünlerde fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya baskınlarının artmasından endişe ediliyor. İsrail yönetimi 2003'ten itibaren Yahudi yerleşimcileri, polis korumasında Aksa'nın avlusuna alıyor.

'NE PAHASINA OLURSA OLSUN TESLİM ETMEYİZ'
Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah, ABD'nin Kudüs kararının "Filistin halkına saldırı" niteliğinde olduğunu belirterek, "Ne pahasına olursa olsun Mescid-i Aksa'nın ve Kıyamet Kilisesi'nin anahtarlarını teslim etmeyeceğiz" dedi. Hamdallah, Ramallah'ta haftalık Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, "Filistin, halkı, hükümeti ve liderleri ile ABD Başkanı Donald Trump'ın kararını reddediyor. Bu zalim karar, uluslararası meşruiyeti ve Birleşmiş Milletler kararlarını ihlal etmektir. Halkımıza saldırıdır" diye konuştu. Öte yandan Tilda Swinton, Mark Ruffalo, Roger Waters, Peter Gabriel ve Brian Eno'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda ünlü sanatçı, İsrail'in Filistinlilere yönelik politikalarını "ayrımcılık" ve "etnik temizlik" şeklinde nitelendirdi.

GAZZELİLER EVLERİNE KAVUŞTU
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) Gazze'de yaptırdığı 320 konut, İsrail'in 2014'teki saldırılarında evlerini kaybeden Filistinlilere teslim edildi. Konutların anahtarları, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın talimatıyla evsiz kalan yoksul Filistinli ailelere verildi. Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid el-Hasayine konut teslim töreninde yaptığı konuşmada Türkiye'ye teşekkür etti. Her biri 100 metrekare olarak planlanan 320 dairede, yaklaşık 2 bin 250 kişi yaşayacak.
BİZE ULAŞIN