Cumhurbaşkanı Erdoğan İstihdam Şurası'nda konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstihdam Şurası'nayaptığı konuşmada, 2017 başında TOBB üyelerinden artı bir istihdam sağlamalarını istediklerini hatırlatarak, "Büyüme oranı ikiye katlandığına göre, artı 2 istihdam sağlayacak olursak bu ülkemizin büyüme oranını daha da genişletecek ve bu ülkeyi kıskananları çıldırtacaktır. İşadamlarımıza sesleniyoruz: Var mıyız? Her müessese ikişer kişi istihdam ederse Allah'ın izni ile yüzde 11,1'i yükseltmeye devam ederiz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstihdam Şurası'nda yaptığı konuşmadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstihdam Şurası'nda konuştu

"ARTI 2 İSTİHDAM SAĞLAYACAK OLURSAK BU ÜLKEYİ KISKANANLAR ÇILDIRACAK"

İstihdam seferberliğine katılan iş dünyasının tüm üyelerine, katkı sağlayan herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Eğer istersek sağlanan 1,5 milyonluk ilave istihdam, 'Eğer istersek başarabiliriz' anlamına geliyor. İstihdam teşviklerini önümüzdeki dönemde de sürdürüyoruz. İşadamlarımızdan yeni bir ricam olacak. Çünkü bu istihdam seferberliğini herhalde sürekli devletten beklersek ciddi bir yanılgı olur. 1,5 milyon üyesi olan TOBB, yılbaşında kendisinden bütün üyelerinin art 1 istihdam sağlamasını istemiştik. Büyüme oranı ikiye katlandığına göre, artı 2 istihdam sağlayacak olursak bu ülkemizin büyüme oranını daha da genişletecek ve bu ülkeyi kıskananları çıldırtacaktır. İşadamlarımıza sesleniyoruz: Var mıyız? Her müessese ikişer kişi istihdam ederse Allah'ın izni ile yüzde 11,1'i yükseltmeye devam ederiz.

"Artı 2 istihdam sağlayacak olursak bu ülkeyi kıskananlar çıldıracak"

İŞ DÜNYASINA YÖNELİK TEŞVİK PROGRAMLARI

2017 yılında çalışan başına düşen prim ve vergi desteği her sigortalı için 12 ay olacak şekilde önümüzdeki yılda devam edecek. Kadınlar 18-25 yaş arası gençler ve engelliler bu sistemden bir buçuk yıl süreyle yararlanabilecek. Buradaki rakamlar yeni asgari ücrete göre düzenlenecek.. Bu teşvikin 2020 yılına kadar süreceğini de ifade etmek istiyorum.

"ESNAFA MÜJDE! BİR AY SENDEN BİR AY BENDEN"

Esnaflara müjdemiz var. 3 ya da daha az çalışanı olan esnaflarımızın primlerinin bir ayını kendileri bir ayını devlet ödeyecek. Yani esnaflarımıza, imalatçılarımıza, küçük işletmecilerimize bir ay senden bir ay benden diyoruz. Bu teşvik de 12 ay sürecek. İş başı eğitim programlarına katılanlara günlük 54 lira harçlık vermeyi ve GSS primlerini karşılamayı sürdüreceğiz. Ayrıca geleceğin meslekleri olarak görülen siber güvenlik gibi alanlarda iş başı programlarına katılan gençlerimizin eğitim ve günlük 75 lira cep harçlığı almalarını sağlayacağız. İş başı eğitim programlarında kadınlara ayrı bir yer veriyoruz. Bu programlara katılan kadınlara iki ila beş yaş arasındaki çocukları için aylık 400 lira bakım desteği vereceğiz. Mesleki eğitim programlarında da revizyona gidiyoruz.

"İŞÇİ BULAMAYAN SANAYİCİLERİMİZ VAR"

Sanayicilerimiz işçi ve eleman bulamamaktan yakınıyor. Bu çelişkiyi ortadan kaldırmak için özel sektörle iş birliği yapıyoruz. Yurt dışından çalışmak için şoför getiriyorlar. Böyle bir durum var. Mesleki eğitim ve işbaşı eğtim programlarını birlikte düzenleyen yeni bir sistem getiriyoruz. Teori ve pratiği birlikte uygulayacak, katılımcılara günlük 54 lira cep harçlığı ödeyeceğiz. İstihdam ve eğitim kapsamında kupon yöntemi adıyla pilot uygulama başlatıyoruz. Gençlerimizin esnek bir şekilde eğitim alabilmelerini sağlıyoruz. Bu eğitimlerin ücretlerini de devlet karşılayacak.

YETİM AYLIKLARI

Çalışmaya başlayan 18-25 yaş arası yetimlerimizin aylıkları kesiliyordu. Artık kesilmeyecek. Yeşil pasaport sahipleri gençler, artık çalışmaya başlasalar da 25 yaşına kadar pasaportlarını kullanmayı sürdürebilecekler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstihdam Şurası'nda konuştu

ENGELLİYE 36 BİN LİRA HİBE

Sizlerle paylaşmak istediğim bir başka müjde de engelli istihdamı ile ilgili. En az yüzde 40 engelli raporuna sahip, girişimcilik eğitimi sertifikası bulunan engellilere İşkur tarafından 36 bin liraya kadar hibe desteği verilecek. Bu rakam önümüzdeki yıl 50 bin liraya çıkacak.

"ZAVALLI VE CAHİL İNSANLARLA BU ÜLKEDE SİYASET YAPILMAZ"

Düşünün, Türkiye'nin anamuhalefeti bile 11,1'den (büyüme) rahatsız. Nerede geziyor, ne yapıyor, uzayda mıdır? Ayakları yere değmiyor. Ne yapılıyor, ne bitiyor bundan haberi yok. Yap-işlet-devret anlayışının, BOT anlayışının ne olduğunu bilmeyecek kadar zavallı, cahil insanlarla bu ülkede siyaset yapılmaz. BOT, yap-işlet-devret, devletin cebinden bir kuruş çıkmadan, sadece zamana ayarlı bir yatırım anlayışıdır. Öğren bunu öğren Bay Kemal. Bu iktidar bunları başardığı için hamdolsun buralara geldik. Bugüne kadar önümüze çıkarılan tüm engelleri milletimizle birlikte aştık.

BİZE ULAŞIN