Dışişleri'nden ABD'ye çok sert tepki

BMGK'da ABD'nin Kudüs tasarısını veto etmesine Türkiye'den ilk tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "ABD'nin Kudüs kararını veto etmesini esefle karşılıyoruz ABD tarafsızlığını yitirdiğini bir kez daha gösterdi" denildi.

Dışişleri'nden  ABD'ye çok sert tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şu şekilde:

"Kudüs konusunda BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar tasarısının 14 olumlu oya karşı tek bir aleyhte oyla veto edilmesini esefle karşılıyoruz.

Uluslararası hukuk ve meşruiyet gözetilerek hazırlanan, tüm ülkelere Kudüs konusunda ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyma çağrısında bulunan sözkonusu tasarının ABD tarafından veto edilmesi, bu ülkenin tarafsızlığını yitirdiğini bir kez daha ortaya koymuştur.

"TÜM ULUSLARARASI TOPLUMUN İRADESİNE AYKIRI OLARAK İŞLEVSİZ BIRAKILMASI KABUL EDİLEMEZ"
ABD'nin oylamada yalnız kalmış olması, Kudüs'le ilgili kararının hukuk dışılığının en somut göstergesidir. BM Güvenlik Konseyinin bölgesel barış ve istikrar üzerinde yansımaları olacak böyle bir konuda tüm uluslararası toplumun iradesine aykırı olarak işlevsiz bırakılması kabul edilemez.

Türkiye olarak Filistin Devleti'nin ve halkının her zaman yanında olmaya, başta BM Genel Kurulu olmak üzere tüm uluslararası platformlarda Filistin'in haklı mücadelesini ve bu yöndeki çabalarını desteklemeye devam edeceğiz."

BİZE ULAŞIN