Kayseri'de FETÖ/PDY davalarında karar

Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında açılan davalarda yargılanan 11 sanık, 6 yıl 3 ay ila 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Kayseri'de FETÖ/PDY davalarında karar

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmalarda, tutuklu sanıklar Selim Özdemir, Resul Hakan Kalmaz, İsmet Türksoy, Hüseyin Akdağ, Hüseyin Muhammed Atalay ile tutuksuz sanık Emre Kaan ve avukatı hazır bulundu.

Savcı esasa ilişkin mütalaasında, silahlı terör örgütünün gizli haberleşme programı ByLock'u kullanan sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti tarafından son sözleri sorulan sanıklar, üzerilerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek beraat ve tahliye talebinde bulundu.

Heyet tutuklu sanıklar Özdemir, Kalmaz, Türksoy, Akdağ ve Atalay ile tutuksuz sanık Kağan'ın, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Heyet, yurt dışı yasağı getirerek, tutuklu sanıkların tahliyesine karar verdi.

Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesinde ayrı ayrı görülen duruşmalara ise tutuklu sanıklar Ali Mehmet Babayiğit, Hakan Demirok, Ömer Arslan, İbrahim Sarıçiçek ve tutuksuz sanık Mümin Faruk Babacan ile avukatları katıldı.

Sanıklar, haklarındaki ByLock iddiasını reddederek beraatlerini ve tahliyelerini istedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Babayiğit, Demirok, Aslan ve Sarıçiçek'i 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırarak tahliye etti.

Heyet, ByLock programını indirmediğini ve kullanmadığını ileri süren tutuksuz sanık Babacan'ı ise 7 yıl 6 ay hapisle cezalandırarak, tutuklanmasına karar verdi.

Sanık Babacan, kararın ardından duruşmada hazır bulunan polislerce gözaltına aldı.

BİZE ULAŞIN