159 haine 3’er kez müebbet

Darbe için Atatürk Havalimanı’na giden 159 hain için 3’er kez ağır müebbet talep edildi. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun kaçtığı anlarda vatandaşın kahramanlığı ise fotoğraflarla iddianamede yer aldı

159 haine 3’er kez müebbet
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında işgal ettiği yerlerin en önemli noktalarından bir tanesi olan Atatürk Havalimanı ile ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.

3'ER KEZ AĞIR MÜEBBET
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede aralarında işgal girişiminin başında bulunan Yarbay Serbülent Eken ve Albay Ömer Korkut'un da bulunduğu 159 şüpheli hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edildi.
Mahir Ayabak ve Zekeriya Bitmez'in şehit olduğu, iddianamede yer alırken, suçtan zarar görenler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 65. Hükümet ve TBMM yer aldı. İddianamede 46 mağdur 129 müşteki yer aldı.
İddianamede vatandaşların gerek aprona gerekse havalimanı içerisinde darbeci askerlere karşı verdiği mücadelenin güvenlik kamera görüntülerine yansıyan fotoğrafları da iddianamede yer aldı. Bazı askeri araçların vatandaşların kendilerine doğru yönelmeleri sonucunda çekilerek kışlalarına geri dönmesi de bu görüntüler arasında dosyaya eklendi.

İKİ HAİN BAŞROLDE
İddianameye göre Havalimanını işgalinde emir komuta zincirinin yukarısında şüpheliler Yarbay Serbülent Eken ve Albay Ömer Korkut bulundu. Yarbay Eken'in Albay Ömer Korkut ile Atatürk Havaalanı'na giderek zırhlı araçları ne şekilde konuşlandıracağına dair keşif yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'a geleceğinin bildirilmesi üzerine kontrol kulesi işgalden kurtarıldı. 02.55 itibari ile yeniden uçakların yaklaşmasına izin verilmeye başlandı. 03.18'de ise Erdoğan'ın uçağı indi.
Darbecilerin kontrolündeki F-16 uçağının alçak uçuşu sırasında meydana gelen sonik patlama ve basıncın etkisi ile dengesini kaybeden Zekeriya Bitmez isimli vatandaşın yüksekten düşerek şehit olduğu kaydedildi.
Erdoğan'ı taşıyan uçak havadayken bir jet tarafından düzenli bir şekilde takip edildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı'nda bulunduğu sırada uçuş yapan darbeci helikopterlerin de fotoğrafları yeraldı. Helikopterler Hava Harp Okulu'na ait çıktı.DARBECİ ALBAY ÖZDEMİR:
Bugün o gündür hepsini tutuklayın
İddianameye göre Albay Mustafa Kol'un komutasındaki askerlerin de aralarında bulunduğu hainler, işgal girişimine 22.44'de başladı. Albay Yusuf Özdemir, Hava Harp Okulu Destek Grup Komutanlığı'ndaki askerleri 23.30 sıralarında içtimaya topladı. Askerlere, 'Arkadaşlar bugün Cumhurbaşkanı mı, Başbakan mı, derdest edip tutuklanacak gerekirse ben olsam beni bile tutuklayacaksınız emir bu şekilde. Bu gün o gündür' şeklinde bir konuşma yaptığı tespit edildi. Özdemir'in, işgale karşı direnen TEM şube ekiplerine, ' Teslim olmayız. Halkı bizden uzak tutmazsanız halkı tararız' şeklinde söylemlerde bulunduğu iddianamede yer aldı. Özdemir'in polis memurlarına ayrıca 'Bize talimat geldi. İç hatları durdurmamız gerekiyor. Gerekirse bu yolda ölürüz' dediği belirtildi.?KILIÇDAROĞLU BÖYLE KAÇMIŞTI
İddianamede ayrıca daha önce 'Darbe olsa tankın önüne ben çıkarım' diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'kontrollü' bir şekilde Atatürk Havalimanı'ndan kaçmasına karşın, darbecilere tepki göstermek için havalimanına akın eden yüzbinlerce vatandaşın kahramanlıkları da anlatıldı.


Kılıçdaroğlu, darbe girişimini Bakırköy Belediye Başkanı'nın evinde kahve içerek izlemişti.
BİZE ULAŞIN