Darbecilere ‘badem kurusu’ tulum

Darbecilere ‘badem kurusu’ tulum

Yeni çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile darbe sanığı FETÖ'cüler artık duruşma salonlarına takım elbise ve kravatla gelemeyecek. Darbe sanıkları mahkemeye "badem kurusu" renkli tulumla çıkarılacak. Örgüt yöneticiliği, örgüt üyeliği gibi suçları işleyenlere ise gri renkli tulum giydirilecek.

ÖRGÜT ÜYELERİNE GRİ
Resmi Gazete'de yer alan 696 sayılı KHK'ya göre, 5275 sayılı "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun"a eklenen maddeyle, Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar nedeniyle tutuklu veya hükümlü bulunanlara, duruşmaya sevk edilirken ceza infaz kurumu idaresince verilen giysileri giyme zorunluluğu getirildi. "Anayasal düzenin işleyişine karşı suçlar" nedeniyle hükümlü ve tutuklu bulunanlar, duruşmalara badem kurusu ve gri renkte tulum giyerek getirilecek. Bu kapsamda "Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı" suçlarını işleyen darbeciler de badem kurusu tulum giyecek. Düzenleme kapsamında "örgüt kurma, suç için anlaşma ve örgüte silah sağlama" suçlarından tutuklu ve hükümlüler ise gri renk tulumla duruşmalara çıkarılacak.

HAMİLELER MUAF...
Kadın tutuklu ve hükümlülerin giysileri tulum olmayabilecek. Söz konusu madde hükümleri, çocuklar ile hamileler hakkında uygulanmayacak.

BİZE ULAŞIN