Bu tuzağa dikkat!

Mahmut Övür bugünkü yazısında Anayasa Mahkemesi’nin skandal Şahin Alpay, Mehmet Altan kararını analiz etti. Bu kararın Alaattin Kaya, Ali Ünal ve Hidayet Karaca gibi FETÖ elebaşları için emsal teşkil edeceğinin altını çizen Mahmut Övür “Müthiş bir tuzakla karşı karşıyayız.”

Bu tuzağa dikkat!

MAHMUT ÖVÜR'ÜN YAZISINDAN BAŞLIKLAR

AYM bugüne kadar binlerce bireysel başvuruyu reddetti. Peki şimdi ne oldu da bu kararı verdi? Adı geçen sanıklar neredeyse 2 yıldır tutuklu. Davanın son duruşması önümüzdeki şubatta yapılacak ve yerel mahkeme son kararını verecekti. Ama nedense Anayasa Mahkemesi son karara bir ay kala "hak ihlali" olduğunu fark etti ve bu kararı verdi.Kararı, siyasi yapan da bu soru işareti. Bu soru işareti doğal olarak yerel mahkemeleri etkileyeceği kaygısından kaynaklanıyor. Bu da haksız bir kaygı değil. Anayasa Mahkemesi'nin "özgürlükçü bakış" gerekçesiyle verdiği kararın, iki nedenle FETÖ'cülerin elini güçlendirdiğine inanılıyor.
Birincisi uygulamada emsal olacağı iddiası. Zor görünse de bunun kullanılacağı çok açık. En başta da FETÖ'nün en güçlü isimleri Alaattin Kaya, Ali Ünal ve Hidayet Karaca gibi isimler kullanacak. Sonuç alıp almamaları önemli değil.
Örneğin Ali Ünal... Onun yazılarını izleyenler iyi biliyor FETÖ elebaşı Gülen'in kripto mesajlarının en önemli aktarıcısı ve halkı kurşun sıkan şakirtlerin "mesaj" kaynağı o. Ama her ifadesinde ısrarla aynı şeyi söylüyor: "Ben sadece gazeteciyim."

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Anayasa Mahkemesi ideolojik davranıyor

BİZE ULAŞIN