Burseya Dağı'ndan PYD/PKK'nın uyuşturucuları çıktı

TSK ve ÖSO'nun Burseya Dağı'nı terörden arındırma operasyonunda, örgütün sığınaklarında çok miktarda uyuşturucu hap ele geçirildi. Daha önce Suriyeli muhaliflerin Esad rejimi ve DEAŞ üslerinde ele geçirdiği "Captagon" isimli uyuşturucu hap Suriye'de "cesaret ilacı" olarak da biliniyor

Burseya Dağı'ndan PYD/PKK'nın uyuşturucuları çıktı

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) terörden arındırdığı Burseya Dağı'ndaki sığınak ve mevzilerde terör örgütü PYD/PKK'ya ait çok miktarda uyuşturucu hap bulundu.

Bugün sabah saatlerinde TSK ve ÖSO'nun ortak operasyonu ile yaklaşık dört yıldır terör örgütü işgalindeki Burseya Dağı PYD/PKK'dan alındı. Operasyon sonunda dağ zirvesindeki terör örgütü sığınak ve mevzilerde arama-tarama çalışması yapan TSK ve ÖSO unsurları çok sayıda uyuşturucu hap ele geçirdi.

FOTOĞRAFLARLA AFRİN'DE GERÇEKLEŞTİRİLEN ZEYTİN DALI OPERASYONU

Suriye'de cesaret ilacı olarak da bilinen "Captagon" isimli uyuşturucu, daha önce Suriyeli muhaliflerin Beşar Esad rejimine karşı yaptıkları operasyonlarda rejim üslerinde ele geçirilmişti.

Türkiye'nin sınırını terör örgütlerinden temizleme harekatının ilki olan Fırat Kalkanı Harekatı sırasında DEAŞ'a ait askeri noktalarda da ortaya çıkan "Captagon", terör örgütleri tarafından militanlara tavsiye ediliyor.

BURSEYA DAĞI BÖYLE ELE GEÇİRİLDİ

Burseya Dağı'nda yakalanan terör örgütü PYD/PKK üyelerinin ifadelerine göre, örgüt, dağıtım sırasında teröristlere ilacın onları uyanık tutacağı, enerji vererek yorgunluk hissini engelleyeceğini söylüyor.

Terör örgütü PYD/PKK'nın teröristlere kullanım amaçlı dağıttığı uyuşturucunun aynı zamanda örgütün en önemli gelir kaynaklarından biri olduğu biliniyor.

REJİM ASKERLERİNDE DE ÇIKMIŞTI

Öte yandan Esad rejimi sık sık "Captagon" ve benzeri uyuşturucuların Suriyeli muhalifler ve özellikle ÖSO tarafından kullanıldığını iddia etmesine karşın, söz konusu maddelere rejim güçlerinin üslerinde rastlanmıştı.

2015 yılı baharında İdlib ilinin Suriyeli muhalifler tarafından kontrol altına alındığı operasyonlar sırasında Esad rejimi ve İran destekli yabancı savaşçıların askeri üslerinde yüksek miktarda "cesaret verici" uyuşturucu ilaç ele geçirilmişti.

BİZE ULAŞIN