‘Kudüs konusunda durduğumuz yerden taviz yok’

‘Kudüs konusunda durduğumuz yerden taviz yok’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika turunun ikinci durağı Moritanya'da büyük coşkuyla karşılandı. Erdoğan, Novakşot Havalimanı'nda kendisini resmi törenle karşılayan mevkidaşı Muhammed Veled Abdulaziz ile cumhurbaşkanlığı sarayında baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki 7 anlaşmanın imza töreninden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şunları söyledi:
Ülkeyi ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Biz Moritanya ile kazan-kazan esasına dayalı bir birlikteliği oluşturacağız.
Moritanya makamlarına FETÖ ile mücadelede bize verdikleri destek için teşekkür ediyorum.
Biz yeni bir dünya düzeni kurulurken Afrika ile birlikte yürümek istiyoruz.
Kudüs bizler için çok çok önemli olduğu kadar aynı şekilde Hristiyan dünyası için önemli bir yerdir. Amerika'nın Kudüs'ü kendisi için büyükelçilik olarak ilan etmiş olması bizleri asla bağlamaz. Bizde bir söz var, 'Kendisi çalar, kendisi oynar.' Bunu BM'de gördük. Nitekim 128 ülke Amerika'nın karşısında dik durdu. Amerika ise kasaba niteliğindeki 8 ülkeyle beraber oradan ancak çıkabildi. Hiçbir zaman güç haklı değildir. Hak, güçlüdür. Orada bunu gördük. Kudüs konusundaki durduğumuz yerden asla taviz vermeyeceğiz. Kudüs Filistin'in başkentidir bunu da zaten ilan ettik.


Türk ve Moritanya bayrakları taşıyan halk, Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulundu. Cumhurbaşkanı'nın eşi Emine Erdoğan da Maarif Vakfı kız lisesi ve anaokulunu ziyaret etti.
BİZE ULAŞIN