HSK Başkanvekili açıkladı: ‘Biz bütün itirafları peşin peşin kabul ediyor değiliz’

HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Abant’ta yapılan toplantıda FETÖ itirafçıları ile ilgili konuştu: ‘Biz bütün itirafları peşin peşin kabul ediyor değiliz. Cumhuriyet savcılarımız ve mahkemelerimiz her itirafı kendileri içindeki tutarlılık yönünden, ciddiyet yönünden değerlendiriyorlar’dedi.

HSK Başkanvekili açıkladı:  ‘Biz bütün itirafları peşin peşin kabul ediyor değiliz’

Abant'ta düzenlenen Orman ve Ceza Hukuku Sempozyumu'na katılan HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, FETÖ soruşturmalarının geldiği aşama ile ilgili olarak 'Soruşturmalar devam ediyor. Zaten darbeye teşebbüs ile ilgili açılmayan dava kalmadı. FETÖ soruşturmalarında iki ayaklı soruşturmalar mevcut. Bunlardan biri darbeye teşebbüs diğeri ise silahlı terör örgütüne üye olmak ile ilgili suçlardır. Darbeye teşebbüs ile ilgili açılmamış dava kalmadı. Silahlı terör örgütü üyeliği suçunun ise yüzde 80´inde davalar açıldı. İtiraf yoluyla ve farklı delillerle yeni üyelikler saptanan kişiler tespit ediliyor'dedi.

GİZLİ BİR ÖRGÜTLE KARŞI KARŞIYAYIZ
Yılmaz, 'Çok gizli bir örgüt ile karşı karşıyayız. Sürekli kendini gizlemiş saklamış bir örgüt. Kimi zaman bir itiraf, kimi zaman ise dijital veriler yoluyla örgüt irtibatı saptanan kişiler ortaya çıkıyor. Dolayısıyla güvenlik görevlilerimiz titiz bir şekilde mağduriyetlere sebep olmadan konunun üzerine gidiyorlar. Bütün suçlarda olduğu gibi darbe ve örgüt suçlarında da kararlı mücadele sürüyor"ifadesini kullandı.

İTİRAFLARI PEŞİNEN DOĞRU KABUL ETMİYORUZ
Mehmet Yılmaz, itirafçılarla ilgili soruya ise şöyle cevap verdi: "Biz bütün itirafları peşin peşin kabul ediyor değiliz. Cumhuriyet savcılarımız ve mahkemelerimiz her itirafı kendileri içindeki tutarlılık yönünden, ciddiyet yönünden değerlendiriyorlar. İtirafların çok olması suçla mücadelemizi çok kolaylaştırıyor. Gizli örgütlerin tespitinde ve cezalandırılmasında çok önemli. Örgütün çökertilmesinde çok önemli bir rol oynuyor bu etkin pişmanlık ve itiraflar. Ama daha alacağımız çok yol var. Ciddiyetle alacağımız yol var."

HSK Başkanvekili açıkladı: 'Biz bütün itirafları peşin peşin kabul ediyor değiliz'

BİZE ULAŞIN