Prof. Şengör, "salağa" kılıf ararken bir başka skandala imza attı

Geçtiğimiz hafta Kanuni Sultan Süleyman hakkında 'salak' ifadesini kullanarak skandal sözlere imza atan Celal Şengör, bugün de köşesinde kaleme aldığı yazıda özür dilerken bir başka skandala imza attı. Şengör "Bu bir deneydi ama özür dilerim" başlığını attığı yazısında "Gazetecilerimiz ise düşük kültür seviyeleri nedeniyle sadece bu kelimeyi haber yaparak" ifadelerini kullandı.

Prof. Şengör, salağa kılıf ararken bir başka skandala imza attı

Prof. Dr. Celal Şengör, dünyanın ilk atlası olarak bilinen elyazması kitabın tanıtım toplantısında, Kanuni Sultan Süleyman için tartışma yaratan ifadeler kullanmıştı.

ŞENGÖR'DEN KANUNİ'YE ÇİRKİN SÖZLER

Şengör, toplantı esnasında basın mensuplarının sorularını cevaplarken, Fatih Sultan Mehmet ve Piri Reis'in kişiliklerinden bahsettiği sırada, "Coğrafi kitaplara olan merakı müthiş. Coğrafya hastası bir sürü şeyi topluyor. Ben onu diyorum; Piri Reis'in hayatındaki en büyük talihsizliği Kanuni Sultan Süleyman gibi bir salağın zamanında doğmuş olmasıdır. Fatih zamanında Piri Reis olaydı inanır mısınız bugün bizim sömürge imparatorluğumuz vardı. Çok samimi söylüyorum bugün biz Amerika'ya falan gitmiştik" demişti.

Şengör'ün bu sözleri tüm Türkiye'de büyük tepki topladı. Bu tepkiler üzerine açıklama yapma gereği duyan Prof. Celal Şengör, çirkin ifadeyi bilerek kullandığını belirtti.

'KÜÇÜK BİR DENEY…'

Şengör, sözleri tepki çekince, Habertürk gazetesindeki köşesinde neden bu ifadeleri kullandığını anlattı. Şengör "Bu bir deneydi ama özür dilerim" başlığını attığı yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Muhterem okuyucularım... Bu hafta size Cuvier'yi anlatacaktım. Ancak geçen çarşamba Ptolemaios (İslam bilim çevrelerinde Batlamyus) Atlası'nın tanıtımı toplantısının Türk basınına yansıması için Fatih Altaylı'yla yaptığımız küçük bir deney beklediğimizden de fena bir sonuç verince size bu atlası tanıtmak görevi gene bizlere düştü.

"SALAK KELİMESİNİ BİLHASSA SEÇEREK..."

Ben hiçbir tarihi şahsiyete hakaretamiz laf söylemeyecek kadar akıl sahibiyim. Kanuni benim beğenmediğim, devletimizin çöküşünün temellerini atmış bir padişahtır. Bunda tereddüdüm yok. Ama 'salak' kelimesini bilhassa seçerek Türk basınının bunu haber yapıp Ptolemaios Atlası'ndan da bahsetmesini temin etmek istemiştim." Fatih bunun detaylarını geçen cumartesi yazdı.

"Gazetecilerimiz ise düşük kültür seviyeleri nedeniyle sadece bu kelimeyi haber yaparak o muazzam atlası ve onu kurtaran Fatih Sultan Mehmed'i es geçtiler (salağı anladılar ama coğrafyayı anlayamadılar).

BU KEZ DE GAZETE VE GAZETECİLER HAKARET ETTİ

Bu deneyle milletimizin bazı üyelerini ne yazık ki üzmek zorunda kaldık, kendilerinden özür dilerim. Ancak gazete ve gazetecilerinin seviyesini de bu sayede bir kez daha gördüler."

BİZE ULAŞIN