Son Dakika Haberi: Akdeniz'de sondaj gerginliği

Son dakika haberi... Akdeniz'de sondaj gerginliği! 6. filo sözcüsü, "Biz tatbikat için bölgedeyiz" dedi.

Son Dakika Haberi: Akdeniz'de sondaj gerginliği

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, 6. Filo'nun Kıbrıs açıklarına henüz gelmediğini açıklamıştı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: ORADA ARAMA ÇALIŞMALARINA GİRERSENİZ BUNUN TABİİ Kİ SONUÇLARI OLUR

İbrahim Kalın yaptığı açıklamada, "Burada tarafların ortak bir çalışmayla yapması yönünde bizim baştan beri ortaya koyduğumuz bir prensip var. Ancak bunu Rum tarafı ihlal ediyor. Böyle olunca da biz hukuki ve siyasi olarak devreye girdik. Arama gemisinin oraya gelmesiyle ilgili bir süreç ilerliyor. 6. Filo henüz oraya gelmedi. Bizim girişimlerimiz devam ediyor. Bizim uhdemiz olan bölgelerde biz arama sondaj çalışmalarına devam edeceğiz. Buradan çağrıda bulunuyorum: Ortak bir çalışma yapsınlar. Egemenlik haklarını ihlal edecek bir şekilde orada arama çalışmalarına girerseniz bunun tabii ki sonuçları olur" ifadelerini kullanmıştı.

"TATBİKAT İÇİN BÖLGEDEYİZ"

Bugün ise 6. Filo sözcüsü açıklamasında, "Biz ExxonMobil şirketi için değil tatbikat için bölgedeyiz" dedi.

Öte yandan Anadolu Ajansı'na bilgi veren güvenlik kaynakları, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından bu gemilerin bölgede bulunmasının bir fırsat olarak görüldüğünü, gemilerin asıl faaliyetlerinin bilinmesine rağmen kamuoyunun yanıltılmaya çalışıldığını belirtirken, bazı basın yayın organlarında yer alan "ABD 6. Filosu Akdeniz'e geldi" ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını, söz konusu filonun kurulduğu 1946 yılından beri zaten Akdeniz'de faaliyet gösterdiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN