İngiltere'deki ajan krizine Rusya'dan jet yanıt

İngiltere, çifte ajan Serrgey Skripal'in zehirlenmesine tepki olarak 23 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise İngiltere'nin hamlesine en yakın zamanda cevap verileceğini söyledi. Rusya'nın İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere'nin diplomat hamlesinin 'düşmanca ve kabul edilemez' olduğunu açıkladı.

İngiltere'deki ajan krizine Rusya'dan jet yanıt

İngiltere Başbakanı, eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi üzerinde Rusya'ya ilişkin çok önemli kararları açıkladı.

May, 23 Rus diplomatının ülkeden sınırdışı edildiğini duyurdu. May, Rusya'ya yönelik sert kararları açıklarken, bu sorunun Rus halkıyla alakalı olmadığını duyurdu.

Çifte ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia'nın sinir sistemi üzerinde etkili ve askeri nitelikte Rus yapımı bir kimyasal madde ile zehirlendiği iddiası, İngiltere ile Rusya arasındaki ilişkileri kopma noktasına getirdi.

May yaptığı açıklamada Rusya'nın nasıl Birleşik Krallık topraklarında sinir gazı kullanıldığına dair verilen sürede açıklama yapmadığını vurgulayarak, tehlikeye ilişkin kanıt olması durumunda Rusya'ya bağlı varlıkları dondurabileceğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un İngiltere'ye yapacağı ziyaretin iptal edildiğini ve İngiliz hükümetinden hiçbir bakanın ve hiçbir kraliyet ailesi mensubunun bu yaz Rusya'da yapılacak Dünya Kupası'na katılmayacağını söyledi.

Ayrıca May, üst düzey ikili toplantıların hepsinin iptal edildiğini duyurdu.

Bunun üzerine harekete geçen Rusya bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise İngiltere'nin hamlesine en yakın zamanda cevap verileceğini söyledi. Rusya'nın İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere'nin diplomat hamlesinin 'düşmanca ve kabul edilemez' olduğunu açıkladı.

TAKAS EDİLEN CASUS

Rus mahkemesi, İngiltere için casusluk yaptığı suçlamasıyla 2006 yılında Skripal'e 13 yıl hapis cezası verdi. Dimitri Medvedev'in devlet başkanlığı döneminde affa uğrayan Skripal, 2010 yılında ABD'nin tutukladığı 10 Rus ajanı ile Avusturya'nın başkenti Viyana'da takas edilen 4 casus arasında yer aldı.

Skripal'in daha sonra İngiltere'ye gelerek ülkenin güneybatısındaki Salisbury'de düşük profilli bir yaşam sürmeye başladığı belirtildi.

Rusya, Skripal'in 1990'lı yıllardan itibaren bilgi sızdırdığı İngiliz dış istihbarat servisi MI6'ya, Rusya'nın Avrupa'daki casuslarının kimliklerini de ifşa ettiğini öne sürmüştü.

Skripal ile kızı Yulia, önceki pazar günü Salibury'da bir bankta bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu. Tedavileri süren baba ile kızın sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu ancak istikrarlı olduğu belirtiliyor.

MAGNİTSKY YASASI

May, parlamento gündemindeki Yaptırımlar Yasa tasarısına da insan hakları ihlallerine katılmış kişilere karşı hükümete ABD'deki Magnitsky Yasası'na benzer
yeni yetkiler tanıyan değişiklikler önerileceğini söyledi.

Başbakan May, İngiltere vatandaşlarının can ve mal güvenliğine yönelik tehditlerle ilişkili olduğu tespit edilmesi halinde ilgili Rus devlet varlıklarının da dondurulacağını bildirdi.

İngiltere Ulusal Suç Ajansının da yolsuzluğa veya suça karışmış Rus seçkinlerine yönelik tedbirler alacağını belirten May, "Ülkemizde bu insanlara da paralarına da ihtiyaç yok." dedi.

May, bununla birlikte İngiltere'de yaşayan veya eğitim gören yasalara saygılı Rusların ülkede hoş karşılanmasına devam edileceğini vurguladı.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Skripal'in zehirlenmesine yönelik soruşturmayla ilgili üye ülkeleri bilgilendirmek üzere BMGK'yi acilen toplantıya çağırdığını bildirmişti.

BİZE ULAŞIN