Başbakan Binali Yıldırım Bakü'de önemli açıklamalarda bulundu

Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan gerçekleşen 6. Bakü Küresel Formu'nda önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım: Türkiye, müttefikleri ve dostları için güvenilir, bölgesel refaha kendini adamış ve bunu tüm dünyada da göstermiştir. Özellikle de mülteci kardeşlerini misafir eden en önemli ülke Türkiye'dir. Bu yapılmamış olsaydı bölgede huzur da olmayacaktı ifadelerini kaydetti

Başbakan Binali Yıldırım Bakü'de önemli açıklamalarda bulundu

Her yıl farklı bir konu ve farklı tema ile, dünyanın güncel meselelerin ele alındığı saygın bir platform olarak kabul görmeye başlamıştır. Ele alınan konular üzerine ehil ve saygıdeğer kişilerin görüş alışverişinde bulunması, bölgemizin ve dünyamızın ihtiyaç duyduğu ufuk açıcı düşünceleri de ortaya koyuyor.

Başbakan Yıldırım Bakü'de önemli açıklamalarda bulundu!

"Formun özellikle de bu sene ki teması olan; "Katılımcı Toplumlar Oluşturmak İçin Farkları Azaltmak" başlığı, gittikçe kutuplaşan dünyada nasıl kuşatıcı, barışçı toplumlar inşa edeceğimizi göstermek açısından son derece önemli bir temadır. Her meselenin merkezinde insan vardır. Hepimiz gelecek nesillere huzur ve refah dolu sürdürülebilir bir dünya bırakmak zorundayız. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, insanı yaşat ki dünya yaşasın" prensibini önemsemeliyiz."

"DAHA FAZLA BÖLGESEL VE KÜRESEL İŞBİRLİĞİNE İHTİYAÇ VAR"

"Bunun için küresel barışın korunması, sürdürülebilir kalkınma, adil kalkınma, bölgesel refah ve kalkınmada uçurumun azaltılması gibi meseleler önem arz etmektedir. Eldeki veriler maalesef bu konuda iyimser olmamıza imkan vermiyor. Bunların oluşması için çok fazla çaba göstermemiz gerekiyor. Bir yandan dünyada yeni teknolojilerin, bilişimin ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi gibi konuların hayatımıza girmesi dünyamız açısından önemli ve olumlu şeylerdir. Mutlaka bölgesel ve küresel anlamda işbirliklerine ihtiyaç var. Bazı ülkelerin bu yarışta geri kalması küresel huzurun önüne engel olarak çıkıyor."

"DÜNYA BARIŞI İÇİN BÜYÜK MÜCADELE VERİYORUZ"

Irk, cinsiyet ve sınıf farkı gözetmeksizin bütün insanlara eşit imkan sağlandığı ve kimsenin kendisini dışlanmış hissetmediği bir toplumda istikrar kalıcı olacaktır. Biz bu konuda Türkiye olarak, barışları ve dostlukları artırma ve düşmanları azaltmak adına önemli politikalar üretiyoruz. Bu konuda özellikle de terör örgütlerine karşı büyük bir mücadele veriyoruz."

"Türkiye, müttefikleri ve dostları için güvenilir, bölgesel refaha kendini adamış ve bunu tüm dünyada göstermiş olan bir devlettir. Özellikle de mülteci kardeşlerini misafir eden en önemli ülke Türkiye'dir. Bu yapılmamış olsaydı bölgede huzur da olmayacaktı."

BİZE ULAŞIN