Hasan Celal Güzel kimdir? Hasan Celal Güzel neden öldü?

Hasan Celal Güzel kimdir? sorusu vatandaşlar tarafından yanıtı araştırılan konular arasında yer alıyor. Türk Siyasi Tarihine geçen isimlerden biri olan Hasan Celal Güzel, 73 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti! Hasan Celal Güzel'in ölüm nedeni olarak akciğer enfeksiyonu ve bağırsak problemi gösteriliyor. Hasan Celal Güzel'in tedavi gördüğü hastaneden yapılan açıklamada ise; Türk siyasetinin usta isimlerinden Hasan Celal Güzel'in ağır akciğer enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen solunum yetmezliği nedeniyle bu sabah saat 06:15'te hayatını kaybettiği ifade edildi. Hasan Celal Güzel kimdir? sorusunun yanıtını ayrıntılı olarak haberimizde bulabileceksiniz.

Hasan Celal Güzel kimdir? Hasan Celal Güzel neden öldü?

Hasan Celal Güzel için yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde devlet töreni düzenlenecek. Hasan Celal Güzel; Turgut Özal dönemi hükümetinde Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev almıştı. Hasan Celal Güzel, Türk siyasetinin renkli kişiliklerindendi; özellikle vatandaşlarla olan sıcak ilişkisi ve yoldan çevirdiği vatandaşlarla tokalaşıp onları öpmesi Güzel'in kendine özgü hareketlerinden biriydi.

HASAN CELAL GÜZEL KİMDİR?

Eski bakanlardan Hasan Celal Güzel; 1945 yılında Gaziantep ilimizde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Malatya'da tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Makro ekonomi alanında "Türkiye'nin İktisadi Büyüme Modelleri" isimli tezini verdi.

Devlet Planlama Teşkilatı'nda çeşitli ekonomik ve sosyal sektörlerde uzman yardımcısı, uzman ve sektör sorumlusu olarak çalıştı.

Başbakanlık Müşavirliği, Başbakanlık Ekonomik ve Sosyal İşler Başkanlığı, Türkiye Zirai Donatım Kurumu Genel Müdür Yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı Müşavirliği ve Müsteşar Yardımcılığı, DPT Genel Sekreterliği ve Müsteşar Vekilliği ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı gibi görevlerde bulundu. 24 Ocak 1980 ekonomik istikrar tedbirlerinin alınmasında önemli rol oynadı. 1983 yılında otuz sekiz yaşında Türkiye'nin en genç başbakanlık müsteşarı oldu.

Çeşitli üniversitelerde, akademilerde ve Kara Harp Okulu'nda ekonomi, maliye, hukuk, ekonomik ve sosyal tarih, ekonomik sistemler, doktrinler ve kamu yönetimi konularında öğretim görevlisi olarak hizmet verdi ve akademik çalışmalar yaptı.

1986 yılında ara seçimlerde Anavatan Partisi'nden Gaziantep Milletvekili seçildi ve Turgut Özal hükümetinde devlet bakanı ve hükümet sözcüsü olarak görev aldı. 1987 yılı genel seçimlerinde yeniden milletvekili seçilerek Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptı.

23 Kasım 1992'de Yeniden Doğuş Partisini (YDP) kurdu ve genel başkan seçildi.

1994 Yılı sonunda "Yeni Türkiye" isimli iki aylık akademik dergiyi yayınlamaya başladı. Sekiz yılda 4 binin üzerinde makale ve 40 bin sayfalık külliyat ortaya çıkarttı. Ayrıca Yeni Türkiye Araştırma ve Yayın Merkezi'ni kurarak demokrasi üzerine kitaplar yayınladı. 1998 yılında Cumhuriyet'in 75'inci yıldönümü münasebeti ile 5 ciltlik bir "Cumhuriyet" çalışması, Osmanlı'nın 700'üncü kuruluş yıldönümü için 12 ciltlik "Uluslararası Osmanlı Araştırması" ve 2002 yılında 21 ciltlik "Uluslararası Türkler" çalışmasını gerçekleştirdi.

BİZE ULAŞIN