FETÖ'nün Hristiyanlığa teşviki iddianamede

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ABD'li din adamı Brunson hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca iddianame hazırlandı. Hazırlanan bu iddianamede dikkati çeken nokta, FETÖ'nün "dinlerarası diyalog" altında Hristiyanlığın yayılmasını teşvik ettiği bölüm oldu.

FETÖ'nün Hristiyanlığa teşviki iddianamede

İzmir'de terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, FETÖ'nün insanları Hristiyanlığa teşvik ettiğine ilişkin değerlendirmelere de yer verildi.

İddianamede ifadesine yer verilen gizli tanık: "Hakkında FETÖ/PDY'den işlem yu¨ru¨tu¨len Recep Güven'in yardımlarıyla doğu illerinde Hristiyanlığın örgu¨tlenmesi için çalıştıklarını biliyorum"

İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan ve İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Brunson hakkında "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla, "devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçlamasıyla 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

FETÖ VE PKK İLE EŞ GÜDÜMLÜ ÇALIŞMA

FETÖ'nün organizasyon yapısı, çalışma tarzı, hedef ve insan kaynakları bakımından misyonerlik göru¨ntu¨su¨ altında faaliyet yu¨ru¨ten illegal bazı oluşumlar ile birebir benzediğine vurgu yapılan iddianamede, sanık Brunson'un misyonerlik çalışması ya da bazı Kürt vatandaşların Hristiyanlaştırılmasında tıkandığı noktalarda FETÖ'den destek almasına işaret ediliyor.

İddianamede, Türkiye'de kurulması hedeflenen sözde Kürt devleti hedefine ulaşmak için FETÖ ve PKK ile eş güdümlü çalıştığı iddia edilen Brunson ve ekibinin gerçekleştirdiği faaliyetleri hakkında bilgi veren "Dua" kod adlı gizli tanığın beyanları ile Brunson'un firari sanık FETÖ'nün eski "Ege bölge imamı" Bekir Baz ile yaptığı görüşmeye yer veriliyor.

Gizlik tanık ifadesinde FETÖ'nün üst düzey yöneticilerinden olan Baz'ın örgüt içerisindeki kod adının "Ramazan" olduğunu belirterek, "Bu nedenle daha sonradan FETÖ/PDY u¨yesi olduğunu öğrendiğim, fotoğraflarını göru¨rsem teşhis edebileceğim 'Ramazan' isimli bir avukat, bunlarla (Brunson ve arkadaşlarıyla) toplantı yaptı ve onlara bu yasağı aşmanın yolunun dernekleşmek olduğunu söyledi. Bunlar da çözu¨mu¨n FETÖ'nün elemanları tarafından sağlanacağını du¨şu¨nerek, kendi aralarında 'bizim işimizi bunlar çözer.' şeklinde konuşuyorlardı." ifadesini kullandı.

İddianamede, Baz ile Brunson'un görüşmesine ilişkin şu değerlendirme yapıldı:

"Bu göru¨şmenin akabinde misyonerlik göru¨ntu¨su¨ altında ülkemizi birkaç parçaya bölmek ve kalacak ku¨çu¨k bir kısmı FETÖ/PDY'nin yönetimine vermek için faaliyetlerini yu¨ru¨ten bazı kiliselerin yönetici ve rahiplerinin ülkemizde gerek kilise alarak gerekse dernekleşerek kökleşmeye çalıştıkları anlaşılmaktadır."

FETÖ SANIĞI ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜ RECEP GÜVEN'İN YARDIMI

Gizli tanık "Dua", üyelerinin tamamının emekli ya da aktif görevde olan askerlerden oluşan "İsa Mesihin Son Zamanları Kilisesi" (LDS) mensuplarının "yardım" adı altında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde faaliyet gösterdiğini, Hakkari, Mardin ve Diyarbakır gibi şehirlerde harcama limitlerini aştıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

"LDS mensupları, Hakkari, Yu¨ksekova, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa daha sonra Siirt, Bingöl, Kars, Muş illerinde faaliyet gösterdiler ve buradaki faaliyetlerde kendilerine verilen harcama limitlerini aştılar, ciddi paralar harcadılar. Siirt iline giremedikleri 2010'da, o tarihte Siirt İl Emniyet Mu¨du¨ru¨ olan Recep Güven (Meslekten ihraç edilen FETÖ sanığı eski emniyet müdürü) bunları vali ile tanıştırarak Siirt'te faaliyet göstermelerini sağladı hatta Siirt'te yaptıkları bazı törenlere vali ve emniyet müdürü de katıldı. O törenlerde yapmış oldukları konuşmalarda, 'Sizin Peygamberiniz de 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir.' demiştir. Bu da dinlerin birbirine ne kadar yakın olduğunu gösterir. Birlikte daha gu¨zel bir du¨nya yaratabiliriz.' şeklindedir. Bu cu¨mle kalıptır. Her tören ve toplantıda devlet erkanı önu¨nde de söylenir ve bu illerdeki çalışmalar, bildiğim kadarıyla 2012'ye kadar su¨rdu¨."

DOĞU İLLERİNDE HRİSTİYANLIK ÖRGÜTLENMESİ

Gizli tanığın, "Doğu illerine Hristiyanlığı yaymak için, bu şahsın samimiyetiyle hakkında FETÖ/PDY'den işlem yu¨ru¨tu¨len Recep Güven'in yardımlarıyla doğu illerinde Hristiyanlığın örgu¨tlenmesi için çalıştıklarını biliyorum. Zaman zaman da basına Recep Güven'le ilgili haberler bu doğrultuda çıkmıştır." beyanının da bulunduğu iddianamede buna ilişkin şu değerlendirmeye yer verildi:

"Örgu¨t u¨yelerinin kendi aralarında örgu¨t içerisinde abi ve abla olarak isimlendirilen şahısların gözetmenliğinde göru¨şmeleri ve evlenmeleri, Hristiyan olmaya teşvik edilmeleri, İslam dininden uzaklaştırmayı amaçlayan dinlerarası diyaloğu savunmaları, örgu¨tu¨n amaçlarına ulaşmak için her yolun mubah sayılması gibi benzerlikler FETÖ'nün illegal yapılar ile ortak özellikler taşıdığını göstermektedir. Ülke genelindeki cumhuriyet başsavcılıklarınca yu¨ru¨tu¨len soruşturma dosyalarının bu hususu teyit ettiği göru¨lmektedir. FETÖ/PDY'nin 'dinlerarası diyalog' adı altında, karşılaştığı her tu¨rlu¨ problemi illegal oluşumlar vasıtasıyla, illegal bu oluşumların da Tu¨rkiye Cumhuriyeti içerisinde yaşamış olduğu problemleri FETÖ/PDY vasıtasıyla çözdu¨kleri, kuruluş, amaç, işleyiş ve hiyerarşik yapılarını aynı gu¨çlere bağlı olarak oluşturdukları ve yu¨ru¨ttu¨kleri göru¨lmektedir."

BİZE ULAŞIN