Başbakan Binali Yıldırım'dan flaş açıklamalar

Beştepe'de Ekonomi Yatırımı toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Bu bir devrim" diyerek açıkladı: Devlette işiniz varsa her bir kuruma ayrı evrak hazırlama işine son veriyoruz, bu bir devrim. Artık bürokratla karşı karşıya gelmeden her türlü işinizi yapacaksınız. Bürokrasi tuş oluyor. Vatandaş ile devlet arasındaki her türlü iş E-Devlet üzerinden yapılacak.

Başbakan Binali Yıldırım'dan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Ekonomi Yatırımı Toplantısı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Yatırım ortamının iyileştirilmesine ilişkin olarak hazırlıkları devam eden 67 maddelik bir paket daha olduğunu ve yakın zamanda Meclis'e sunulacağını açıkladı.

"Hazırlıkları devam eden 67 maddelik bir paket daha var. Yakın zamanda TBMM'ye sunacağız" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Ekonomi Yatırımı Toplantısı'nda yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

"EVRAK İŞİ BİTTİ, BU BİR DEVRİM"

Bir günde şirketinizi kuruyorsunuz. Bu ciddi bir ilerlemedir. İş yapmak şirket kurmak yatırım yapmak büyük bir sorumluluktur. Bu yükümlülüğü üstlenenlerin işini zorlaştırmak değil kolaylaştırmamız gerekiyor. Şirket kurmak için illerde, ilçelerde ticaret sicil müdürlüklerine gidilecek. Eskiden 2 bin 250 verdiğiniz ücret bugün 650 liraya düştü. Devlette işiniz varsa her bir kuruma ayrı evrak hazırlama işine son veriyoruz, bu bir devrim. Artık bürokratla karşı karşıya gelmeden her türlü işinizi yapacaksınız. Bürokrasi tuş oluyor. Vatandaş ile devlet arasındaki her türlü iş E-Devlet üzerinden yapılacak. Vatandaşlık numarasıyla işlemler e-Devlet'ten yapılacak.

Başbakan Yıldırım "Bir günde şirketinizi kuruyorsunuz"

İNŞAAT SEKTÖRÜNE GÜZEL HABER

İnşaat izni alınması için 18 tane işlem yapılıyordu. Bu sayıyı 6'ya indiriyoruz. Vatandaş evrakları tek tek kurumları dolaşarak takip etmek zorunda kalmayacak. Ruhsat formundaki tek imza belediyede ilgili kişi kimse onun imzası olacak. Benzer bir kolaylığı da iskan belgesi ve elektrik bağlanması işleminde yapıyoruz. Belediyeleri dijital ortamda buluşturarak zaman israfının önüne geçiyoruz.

EKONOMİK HEDEFLER

Başbakan Binali Yıldırım ülke içinde yatırımları daha fazla teşvik etmek adına çalıştıklarını belirtti. Başbakan Yıldırım "Bizim hedefimiz belli. 2023. Bu hedefimizi daha fazla ihracatla ve daha fazla üretimle ulaşacağız. Satın alma paritesine göre Türkiye dünyanın 13. büyük ekonomisi haline geldi. Ama bunu yeterli görmüyoruz. Türkiye'nin parmakla gösterilecek bir ülke haline gelmesi için çalışacağız. Dünya artık küresel bir köy. Sermaye ve teknoloji artık her yere gidiyor. Yeter ki bunların peşinde olalım. Ülkemize daha çok küresel sermaye çekmek kendi yatırımcılarımızı daha fazla cesaretlendirmemiz gerek. Gelişmek ve kalkınmak adına bunu yapmak zorundayız." ifadelerini kullandı.

"ÜLKEMİZ YATIRIMLARIN CAZİBESİ HALİNE GELDİ"

"Bugüne kadar üstümüzde dolaşan kara bulutları millet ve iş dünyası olarak hepimiz birlikte dağıttık. Ülkemizin sahip olduğu potansiyel birileri tarafından sürekli gözardı edilmeye ve perdelenmeye çalışılıyor. Ne yaparlarsa yapsınlar bunu başaramayacaklar. Bizi ziyaret etmeye gelen birçok kürsel piyasada güçlü olan kuruluş ve şirketler geliyor. Hepsi de ülkemizde yatırım yapmak istiyor. Bundan dolayı da yeni yatırım teşviklerini yayınlayacağız. Durmak yok, yola devam demeye devam edeceğiz."

Başbakan Yıldırım, Ekonomi Yatırımı Toplantısı'nda konuştu

'GÜMRÜKLERİMİZ 24 SAAT AÇIK OLMALI'

Başbakan Yıldırım, "Gümrüklerdeki personellerimizin çalışma saatlerini de buradaki işleyişe uygun olarak yeniden düzenliyoruz. Yani 'Mesai bitti, kapılar kapandı, bekle' dönemini artık kaldırıyoruz. Mutlaka kaldıracağız. Paraysa para, ne lazımsa bunu vereceğiz ve mutlaka o gümrüklerimiz 24 saat açık olmalı. Çünkü gecikmenin bedeli büyük." diye konuştu.

'SGK VE MUHTASAR BEYANNAMELERİ BİRLEŞTİRİLİYOR'

"Aylık olarak verilen SGK ve muhtasar beyannameleri birleştiriliyor ve böylece yatırımcılara ciddi bir zaman tasarrufu sağlıyoruz." ifadesini kullanan Yıldırım, "İmalat sanayisi ile Ar-Ge, yenilik, tasarım faaliyetlerine yönelik makina teçhizat alımlarına KDV istisnası getiriyoruz." dedi.

Yıldırım, "Yatırımın, ihracatın, istihdamın daha da artırılması ve enflasyonla mücadelenin ana hatlarını içeren tedbirlerimizi de birkaç gün içerisinde milletimizle paylaşacağız. Bugün yarın son şeklini vereceğiz." dedi.

Stratejik yatırım türünden 128 milyar liralık yeni yatırım teşviğini onayladıklarını belirten Yıldırım, şunları söyledi:

"Bunu kamuoyuyla önümüzdeki günlerde paylaşacağız. İkincisi, bankaların, piyasaları rahatlatmak ve krediye erişimi kolaylaştırmakla ilgili aldıkları tedbirler var, bunu da paylaşacağız."

Başbakan Yıldırım, "20 yılda 3 kilometrelik Bolu Tüneli'nin altında kalan bir Türkiye'den bugün Ovit, Zigana Tüneli'ni, Marmaray'ı, Avrasya'yı yapan, dünyanın en büyük havalimanını yapan bir ülke haline geldik. Ülkemizle gurur duyalım." dedi.

BİZE ULAŞIN