Başbakan Binali Yıldırım Nefes Kredisi İmza ve Tanıtım toplantısında konuştu

Nefes Kredisi İmza ve Tanıtım toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye ulaşımda ilerlemeye devam ediyor. Türkiye'yi ulaşımda ve altyapıda dünyada 30. sıradan 9. sıraya çıkardık dedi. Binali Yıldırım Nefes Kredisi hakkında ise "Kredi hacmini 7,5 milyona çıkarıyoruz. Vadesi 12 ay olacak." diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım Nefes Kredisi İmza ve Tanıtım toplantısında konuştu

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

SÜRDÜLEBİLİR BÜYÜMEYE DEVAM

"Türkiye ekonomisi sürdürülebilir büyümeye devam edecek. Terlemeye üretmeye devam edeceğiz, o yüzden bu destekler veriliyor. 2018'e ait bugün küçük bir müjde veriyoruz. Diğer aldığımız kararları da önümüzdeki hafta inşallah halkımıza vereceğiz. Geçtiğimiz hafta Külliye'de bir toplantı yapmıştık. Bürokratik bir sürü engeli basitleştiren, sermayeye erişeme varıncaya kadar birçok alanda büyük bir reformu hayata geçireceğiz. Bunların dışında da daha önce yasasını çıkardığımız. Cazibe merkezleri uygulamasını açıklamaya başlayacağız."

"İşletmelerimiz pazartesi gününden itibaren başvurularını yapabilirler ve kredilerini alabilirler. Değerli banka müdürleri, vatandaşın kendi öz kaynağı var. o yüzden teminatlarda lütfen ölçülü olun. Sürdürmeyi, yaşatmayı devam etmeliyiz. Teminatlarda da makul ölçülerde kalmalıyız."

İŞLETMELER BÜYÜME PLANLARINI AYARLADI

"Geçen sene bu büyüme oldu da nasıl oldu? 7,4 büyüme sağladık da durup dururken piyango vurmadı. 2017 başında birçok tedbir aldık. KGF sistemini devreye soktuk. Yani Hazine alınan kredilerin bir kısmına garanti veriyor ve bu şekilde 221 milyar 400 bin ayrı kalemde 221 milyar KGF marifetiyle kredi kullanılmış. İşletmeler büyüme planlarını ayarladı. TOBB'un yarıdan fazlasına kredi sağlamışız. Destek vermişiz. Parasal olarak KOBİ'leri dahil ettiğimizde 250 milyara yakın kredi vermişiz. Ekonomiye 250 milyarın girmesi çarkların daha fazla dönmesi, üretimin artması demek. Daha çok vatandaşımızın iş bulması demek. Biz tarihi bir mücadele veriyoruz, Türkiye ekonomisi sürdürülebilir büyümeye devam edecek. Buradan ilan ediyorum."

Başbakan Yıldırım, Nefes Kredisi Tanıtımı'nda konuştu

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ 2023 METRE OLACAK

İ"zmir'den istanbul'a otoyol yapıyoruz. Gelecek sene sonuna kalmayacak. Böylece İzmir-İstanbul arası 2 saat 50 dakika olacak. Hayal değil bunlarDünyanın en uzun köprüsünü yapıyoruz. Çanakkaleye 2023'e yetişecek köprü 2023 metre olacak, varsın en büyüğü olsun dedik. Çünkü anlamı var. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü."

Başbakan Yıldırım: "Türkiye'nin en uzun viyadüğünü görüyorsunuz, onlar da bitti. Şimdi Balıkesir, Manisa istikametinde de projeler devam ediyor. Köprüyle vesaire bu projenin toplam bedeli 10 milyar dolar. Yaklaşık olarak 40 milyar TL'ye yaklaşan bir proje. Ötesi ne var, Ankara, Afyon, Uşak hızlı tren projesi de devam ediyor. Uşak'ta altyapı yapılıyor. Her yerde altyapılar başladı. Ben artık Ulaştırma Bakanı değilim takip edemiyorum ama. Bu ne demektir İzmir hem başkente hem de ticaret ve kültür başkenti İstanbul'a komşu oluyor. Mesela İstanbul'a geçeceksiniz. Oradan Ankara'ya, sonra oradan tekrar İzmir'e 1 günde ulaşımınızı tamamlayacaksınız."

"20 NİSAN'DA ALAÇATI İHALESİNİ YAPIYORUZ"

20 Nisan'da Alaçatı Havaalanı'nın ihalesini yapıyoruz. Türkiye 2023'e emin adımlarla ilerliyor. Tarımdan sanayiye, üretimin, hizmetin hızla büyüdüğünü geliştiğini görüyoruz. Bugünlere gelmek, geçmiş yılların ihmallarini kaldırmak kolay olmadı. Çok çalıştık, Daha fazlasını yapmak için de azmimiz devam ediyor.

FIRSATI KAÇIRANLAR PİŞMAN OLACAK

Yerli otomobilde, istihtamda olduğu gibi Türk üreticisine destek veren TOBB camiasına teşekkür ediyorum. Memleket için bu işte elini taşın altına koyan biz de varız diyen kamu ve katılım bankalarımızı genç bankamız DenizBank'ı da tebrik ediyorum. Fırsatı kaçıran bankalar da pişman olacak, bir dahaki fırsatın gelmesini bekleyecek. Bu arada son bir şey daha söyleyeceğim. Halkapınar otoyolunun da düzenlemesine başlıyoruz. Bir de İzmir'in çılgın projesi var. Biz her türlü hazırlığımız yaptık. İzmir'in hazırlığını bekliyoruz.

Başbakan son olarak Nefes kredisi ülkemize küçük ve orta ölçekli işletmelerimize hayırlı olsun. Herkesi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum diyerek konuşmasını noktaladı.

BİZE ULAŞIN