İngiltere Başbakanı Theresa May canlı yayında açıkladı: Operasyon bitmeyecek

İngiltere Başbakanı Theresa May canlı yayında Suriye savaşına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan May, açıklamasında "Birçok bilgi aldık. Burada her şeyi size söyleyemem ama size birkaç örnek vereyim... Bu sonuca varmamızda bizi etkileyen... Kimyasal silah kullanılmıştır ve rejim helikopterleri Duma'nın üzerinde dolaşarak, kimyasal silah kullanıldı. Rejim askerlerinin Sarin gazı saldırısı yaptığı ortaya konuldu. DEAŞ şu anda orada yok ve Suriye rejiminin bir kez daha kendi insanlarına karşı kullanmış olduğu kimyasal saldırıdan birçok insan etkilendi. Bunun sonrasında 14 tane daha saldırı yapıldı" dedi. May, "Rusya verdiği sözleri tutmadı. Bu operasyon ile uluslararası bir mesaj veriyoruz. Kimyasal saldırı rejim tarafından alışkanlık haline geldi bunun durdurulması gerekiyor" ifadelerini kullandı. Başbakan May, Suriye'ye operasyonun ne kadar süreceğine ilişkin "Altını çizmek isterim ki bu operasyon bitmeyecek ve kimyasal saldırıların bitmesi için bütün ortaklarımızla birlikte çalışmamız gerekiyor. Rejim ortaklarını da sağduyuya çağırıyoruz" dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May canlı yayında açıkladı: Operasyon bitmeyecek

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Doğu Guta'da sivillere yönelik kimyasal silah kullanan Beşşar Esed rejimi güçlerini hedef aldığı saldırıda Suriye'nin başkent Şam ile Hama, Humus, Dera ve Süveyda illerindeki askeri noktalar bombalandı.

İngiltere Başbakanı May dünya basınının karşısında canlı yayında Suriye savaşına ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan May, yaptığı açıklamada özetle şunları kaydetti:

"KİMYASAL SİLAH VARİL BOMBASIYLA KULLANILDI"

Geçen hafta Duma'da yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Bütün belirtiler kimyasal silah saldırısı olduğunu gördük. Kadın, erkek, çocukların korkunç ölümlerini, korunmak için evlerinin bodrumuna saklanan insanları gördük. Klor gibi bir kokuyla insanların ciğerlerinin yandığını gördük. Semptomların toksik kimyasal olduğuna dair raporlar ulaştı. Kimyasal silah varil bombasıyla kullanıldı.

"BURADA HER ŞEYİ SİZE SÖYLEYEMEM AMA SİZE BİRKAÇ ÖRNEK VEREYİM"

Birçok bilgi aldık. Burada her şeyi size söyleyemem ama size birkaç örnek vereyim... Bu sonuca varmamızda bizi etkileyen... Kimyasal silah kullanılmıştır ve rejim helikopterleri Duma'nın üzerinde dolaşarak, kimyasal silah kullanıldı. Rejim askerlerinin Sarin gazı saldırısı yaptığı ortaya konuldu. DEAŞ şu anda orada yok ve Suriye rejiminin bir kez daha kendi insanlarına karşı kullanmış olduğu kimyasal saldırıdan birçok insan etkilendi. Bunun sonrasında 14 tane daha saldırı yapıldı. Rusya verdiği sözleri tutmadı. Bu operasyon ile uluslararası bir mesaj veriyoruz. Kimyasal saldırı rejim tarafından alışkanlık haline geldi bunun durdurulması gerekiyor.

"BU OPERASYON BİTMEYECEK"

Humus'ta 2 kimyasal silah deposu vuruldu. Kimyasal silahların üretilmiş olduğu depoları ve araştırma merkezlerini hedefledik. Altını çizmek isterim ki bu operasyon bitmeyecek ve kimyasal saldırıların bitmesi için bütün ortaklarımızla birlikte çalışmamız gerekiyor. Rejim ortaklarını da sağduyuya çağırıyoruz. Diplomatik kanalları da kullanmamız gerekiyor. Kimyasal silahların kullanılmasının yasaklanması gerekiyor. Geçtiğimiz haftalarda İngiltere'ye de bir kimyasal saldırı düzenlendi. Bu operasyon kimyasal silah kullananlara bir mesaj oldu. Kimyasal silah kullanılmasının normal olmasını hiçbir şekilde kabul edemeyiz. Bu organizasyon kendi milli güvenlik sınırlarımız içerisinde düzenlendi.

İngiltere Başbakanı Theresa May canlı yayında açıkladı "Operasyon bitmeyecek"

"ESAD BİR KEZ DAHA KİMYASAL SİLAH KULLANIRSA..."

Bir basın mensubunun "Suriye bir kez daha kimyasal saldırı kullanırsa ne yapacaksınız?" sorusuna Başbakan May, "Bu harekat birkaç hedefi vurdu. Eğer kimyasal silah kullanımı devam ederse bizde buna cevap vermeye devam edeceğiz" şeklinde yanıt verdi.

AYRINTILAR GELİYOR...

AHaber CANLI YAYIN

BİZE ULAŞIN