Nâzım Hikmet’li Balyoz kararını Yargıtay onadı

Balyoz Davası'nda 32 ay tutuklu kaldıktan sonra beraat eden Emekli Albay Refik Hakan Tufan hakkında verdiği 440 bin TL maddi ve manevi tazminat kararının Grekçesini Nazım Hikmet’in bir şiiri ile açıklayan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı Yargıtay tarafından onandı.

Nâzım Hikmet’li Balyoz kararını Yargıtay onadı

Balyoz Davası'nda verilen beraat kararı Yargıtay tarafından onanan Emekli Albay Refik Hakan Tufan tazminat talepli dilekçesinde olay tarihinde emekli albay olduğunu, bir iş yerinde çalıştığını belirtti. Dilekçesinde Tufan, kamuoyunda 'Balyoz' davası olarak bilinen dava kapsamında 32 ay haksız ve hukuka aykırı bir şekilde tutuklu kaldığını, maddi ve manevi olarak büyük zarara uğradığını belirtti. Dilekçede 970 bin TL manevi, 220 bin TL de maddi tazminata talebinde bulundu.

Dava kapsamında alınan bilirkişi raporunda, Davacı Refik Hakan Tufan'ın haksız ve hukuksuz yere tutuklu kaldığı maddi kazanç kaybının 189 bin 711 TL olduğu kaydedildi. Tazminat Davası'na bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Davacı Refik Hakan Tufan'ın 2 yıl 7 ay 26 gün haksız yere tutuklu kaldığı, bu nedenle maddi ve manevi tazminatı hak ettiğini belirtti.

440 BİN TL ÖDENMESİNE KARAR VERİLDİ

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, manevi tazminat talebini kısmen kabul etti. Mahkeme heyeti, hazineden (Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi'ne İzafeten İstanbul Muhakemat Müdürlüğü) alınarak 250 bin TL'nin Davacı Refik Hakan Tufan'a verilmesine hükmetti. Maddi tazminat talebini de kısmen kabul eden mahkeme heyeti, Davacı Tufan'a 189 bin 711 TL maddi tazminatın hazineden alınarak davacıya verilmesine karar verdi.

"SEBEPSİZ ZENGİNLEŞME DEĞİL."

Mahkeme heyeti gerekçeli kararında, davacıya verilen 250 bin TL'nin sebepsiz zenginleşmeye neden olmadığını belirtti. Mahkeme gerekçeli kararında 250 bin TL'nin İstanbul ve Türkiye şartlarına göre bir daire parasını bile karşılamadığı, bu sebeple hükmedilen manevi tazminatın hak ve nesafet kurallarına uygun, makul ve makbul miktarda olduğunu ifade etti. Bir insanın bir gün bile özgürlüğünden yoksun bırakılmasının insan haklarına, hukuka, dini inançlara ve demokrasiye aykırı olduğu kaydedilen kararda, "Hiçbir şahsın özgürlüğünün yok edilmesinin devlet eliyle bile olsa telafisi parayla ölçülemeyecek şekilde büyük zararlar oluşturduğu, devlet adamlarının bundan sonra bir şahsı tutuklarken özgürlüklerini yok ederken daha dikkatli olması gerekmektedir." denildi.

NÂZIM HİKMET: BEN İÇERİ DÜŞTÜĞÜMDEN BERİ GÜNEŞİN ETRAFINDA 10 KERE DÖNDÜ DÜNYA

Devletin kabahatli ise ağır bir bedel ödemesi gerektiği, haksız tutuklama neticesinde özgürlüklerin yok edilmesinin de devletin en büyük kabahatlerinden birini teşkil ettiği belirtilerek ünlü şair Nâzım Hikmet'in 'Ben içeri düştüğümden beri' başlıklı şiirinden şu mısralara yer verilerek gerekçeli karar tamamlandı:"Ben içeri düştüğümden beri güneşin etrafından on kere döndü dünya, Ona sorarsanız: 'Lafı bile edilmez mikroskobik bir zaman….'Bana sorarsanız: 'On senesi ömrümün..."

YARGITAY ONADI

Yerel mahkeme kararının hem Maliye Hazinesi hem de davacı Refik Hakan Tufan tarafından da temyiz edilmesi üzerine kararı inceleyen Yargıtay 12. Ceza Dairesi, onanması yönünde hüküm kurdu. Kararda her iki tarafın temyiz gerekçelerinin de kabul edilmediği belirtildi.

BİZE ULAŞIN