Cuma 14.01.2022 14:15
Son Güncelleme: Cuma 14.01.2022 19:23

TELE1 ekranlarında çirkin ifadeler! "Kur’an-ı Kerim beyin kilitlenmesine yol açıyor"

TELE1 ekranlarında çirkin ifadeler! Kur’an-ı Kerim beyin kilitlenmesine yol açıyor

CHP Grupbaşkanvekili Özgür Özel’in 4-6 yaş Kur’an kursları için Ortaçağ zihniyeti ifadelerini kullanmasının ardından bir skandal da TELE 1 ekranlarında yaşandı. Merdan Yanardağ, 4-6 yaş Kur’an kurslarındaki Kur’an-ı Kerim eğitiminin beyin kilitlenmesine yol açacağını söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşaviri Burak Orhan, Merdan Yanardağ’a tepki göstererek, “Ortaçağ zihniyeti sözünü kişisel söz gibi gösterip kapatmaya çalışsalar da işte bakış açıları. 4-6 yaş Kur’an kursları beyinde kilitlenmeye yol açıyormuş. Hiç şaşırtmadılar yine!” dedi

ABONE OL

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın okul öncesi Kur'an Kursları için açıklamalar yapmış, skandal ifadeler kullanarak Diyanet'in okul öncesi eğitimi için "Ortaçağ zihniyeti" demişti. Bu ifadelere çok sayıda tepki gelmişti.

4-6 YAŞ KUR'AN KURSLARINA ÇİRKİN SÖZLER

Bir skandal da TELE 1 ekranlarında yaşandı. Merdan Yanardağ'ın sunduğu 5. Boyut programında 4-6 yaş Kur'an kursları hedef tahtasına oturtuldu. Emekli General Dr. Haldun Solmaztürk 4-6 yaş Kur'an kursları için yaptığı açıklamada "Bakın şimdi 4-6 yaş grubuna, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sorumluluğunda, dâhil kadar bu indi. Görüyorsunuz bakın, daha yeni yürümeyi öğrenmiş, belki altında bezi olan çocuklara, takke giydiriyorlar, cübbe giydiriyorlar, türban mürban takıyorlar" ifadelerini kullandı.

4-6 YAŞ KUR'AN EĞİTİMİ İÇİN "BEYİN KİLİTLENMESİNE YOL AÇAR" BİLE DENDİ

Merdan Yanardağ ise 4-6 yaş Kur'an kurslarını hedef alarak Kur'an eğitiminin beyin kilitlenmesine yol açtığını söyledi. Merdan Yanardağ şu ifadeleri kullandı: "Beyin kilitlenmesine yol açabileceğini belirtiyor pedagoglar, yani hayal ile gerçek dünyayı birbirinden ayırmadıkları bir yaş dilimi bu."

"HİÇ ŞAŞIRTMADILAR YİNE!"

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşaviri Burak Orhan, TELE 1 ekranlarında 4-6 yaş Kur'an kursları için çirkin ifadelerin yer aldığı bölümü sosyal medya platformu Twitter'dan paylaşarak tepki gösterdi. Burak Orhan şunları söyledi: "Ortaçağ zihniyeti sözünü kişisel söz gibi gösterip kapatmaya çalışsalar da işte bakış açıları 4-6 yaş Kur'an kursları beyinde kilitlenmeye yol açıyormuş. Hiç şaşırtmadılar yine!"

YANARDAĞ'A TOKAT GİBİ CEVAP: "İFTİRA BUNUN NERESİNDE?"

Tele 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, 4-6 yaş Kur'an kurslarındaki eğitimin beyin kilitlenmesine yol açtığına yönelik TELE1 ekranındaki açıklamalarını paylaşan Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşaviri Burak Orhan'ın ve bunu haberleştirenlerin iftira attığını öne sürerek, sosyal medya hesabından şunları yazdı: "Diyanet Basın Basın Müşaviri, sözlerimizi çarpıtarak, utanmadan iftira atmış. Sabah, Yeni Şafak ve Takvim de yalanı sürdürmüş. Güya "Kuran okumak beyin kilitlenmesi yapıyor" demişiz. Yalan! Hedef göstermişler. Başta Diyanet basın müşaviri olmak üzere, tümüyle hukuk önünde hesaplaşacağız. Programda, 4-6 yaş grubu çocuklara dini eğitim verilmesi pedagojik bakımdan doğru olmadığı görüşü ifade edildi. "Beyin kilitlenmesi" bu bağlamda "dogmatizm" anlamında kullanıldı. Çünkü dogmatizm, özellikle soyut kavramlarla düşünemeyen çocuklarda beyin kilitlenmesi de diyebileceğimiz bir donma hali yaratabilir. Anlatılan budur. Buradan din ve Kuran düşmanlığı çıkarmak artniyetliliktir. Hedef göstermektir"

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşaviri Burak Orhan, Merdan Yanardağ'ın sosyal medya hesabından yazdığı açıklamayı alıntılayıp Merdan Yanardağ'a tepki gösterdi. Burak Orhan resmi Twitter hesabından "İftira bunun neresinde? İçinden bir harf bile çıkarmadan konuşmanızı paylaştım. Neresi çarpıtma? Neresi iftira atma?" diyerek tepkisini ortaya koydu.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Sen geçerken sahilden sessizce, Gemiler kalkar yüreğimden gizlice...
Birden dursun istersin seneler olunca mazi. Öyle bir geçer zaman ki...