Bingöl'de misafir anne oteli

Bingöl'de, olumsuz hava koşulları nedeniyle ulaşımda sıkıntı yaşanan bölgelerdeki anne adaylarının doğum öncesi misafir edilmesi için otel ortamı oluşturuldu.

Bingöl'de misafir anne oteli
Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin bir bölümü, doğum yapma tarihi yaklaşmış, kar nedeniyle ulaşım sıkıntısı yaşama ihtimali olan anne adaylarının doğum öncesi misafir edilmesi için hazırlandı.

İl Sağlık Müdürü Abdullah Demir, özellikle riskli bölgelerde yaşayan ve doğumuna 5-6 hafta kalan annelerin davet edilmesine rağmen misafir anne oteli uygulamasının rağbet görmediğinden yakındı.

Demir, doğumu yaklaşan anne adaylarını sağlık ekipleri aracılığıyla almayı taahhüt ederek, davetini yineledi.

"Misafir anne uygulamasından yararlanmak isteyenlerin her türlü yaşamsal ve tıbbi ihtiyaçları ücretsiz karşılanıyor" diyen Demir, şunları söyledi:

"Gebe kadınlar lütfen misafir anne oteli davetimize uyun. Biz burada kendilerine tam teşekküllü banyosu, sürekli sıcak suyu olan odalarımızda misafir ediyoruz. Bu misafirlerimize kahvaltılarını, öğle ve akşam yemeklerini veriyoruz. Herhangi bir tıbbi müdahalesi ve tedavisi gerektiğinde onu da yapıyoruz. Hastayı da evinden alıp ağırlıyoruz."

Diyaliz hastaları da misafir ediliyor

Demir, diyaliz hastaları için de Devlet Hastanesi Diyaliz Merkezi'nde gerekli hizmetin verildiğini belirtti.

Hastaları kar nedeniyle köy yollarının kapanması riski oluştuğu taktirde hastanede misafir ettiklerini dile getiren Demir, şöyle dedi:

"Diyaliz hastalarımız da bu çağrımıza uyarlarsa evlerine gitme konusunda ısrar etmezlerse, daha iyi olacak. Köy yolu kapandığında ve haftada 3 gün diyalize girmesi gereken bir hastanın 4 gün yolu kapalı kaldığında, biz de onu alamadığımız taktirde böbreklerinde ciddi bir sıkıntı olacaktır ve vücudu hasar görecektir."

9 günde 26 hasta kurtarıldı

Bingöl'de geçen hafta etkili olan kar yağışı özellikle kırsal kesimde birçok köy yolunun ulaşıma kapanmasına neden oldu. Köylerde mahsur kalan hastaların imdadına Sağlık Bakanlığı bünyesinde ortaklaşa faaliyet gösteren UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma) ve Acil 112 ekiplerinin kullandığı paletli ambulanslar yetişti.

Kent genelinde 9 günde kardan dolayı mahsur kalan 26 hasta, paletli ambulans yardımıyla hastaneye ulaştırıldı.

İl Sağlık Müdürü Demir, tüm hava koşullarında hiçbir vakayı yerinde bırakmadan en yakın sağlık tesisine ulaştırdıklarını söyledi.

"Kar yağışıyla büyük sıkıntıların yaşandığı coğrafyada, hayatın tüm zorluklarına, olumsuz hava ve yol koşullarına rağmen paletli ambulans yardımıyla hastalara ulaştık" diyen Demir, insan sağlığını her şeyin üstünde gören sağlık çalışanlarının, bütün zorlukların üstesinden gelerek, insani, mesleki vazifelerini yerine getirmeye çalıştığını belirtti.

Demir, her yıl kar yağmadan önce ulaşım konusunda Bingöl'ün risk haritasını oluşturduklarını sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN