Botoks 100 kişiyi kör etti

Kırışıklıkları gideren botoks, son yıllarda patlama yaptı. Tedavinin uzman ellerde yapılmaması ise kadınların hayatını kararttı! Şimdiye kadar 100 kişinin, yanlış uygulama sonucu kör olduğu ortaya çıktı.

Botoks 100 kişiyi kör etti

Yıllara meydan okumak isteyenler, güzellik merkezlerine akın etti. Genç görünmek isteyenler, yaşla birlikte artan mimik çizgilerini yok etmede kullanılan botoks yöntemine yoğun ilgi gösterdi. İğne yardımıyla kaslara ilaç verilerek kırışıklıkların geçici süreyle ortadan kaldırılması esasına dayanan botoks uygulaması, merdiven altına kadar düştü.

GÖRME KAYBI

Botoks tedavisinin uzman olmayan kişilerce yapılması ise geri dönüşü olmayan tehlikeleri beraberinde getirdi. Uzman kişilerce yapılmayan botoksun, kalıcı görme kaybına neden olduğu tespit edildi. Tüyler ürperten açıklama ise yüz germe operasyonu olan botoks tedavisinin mucitlerinden biri olarak tanınan Profesör Jean Carruthers'den geldi. Botoks tedavisinin son yıllarda oldukça özensiz ve tehlikeyi bir şekilde yapıldığını vurgulayan Carruthers, uygulamanın doktor tarafından yapılmasının önemine dikkat çekti.

YÜZ FELCİ RİSKİ

Carruthers, tedavide kullanılan dolgu maddelerinin yanlış şekilde enjekte edilmesi sebebiyle şimdiye kadar 100 kadının bir veya iki gözünü kaybettiğini ifade etti. Enjeksiyonun bazen yüzdeki hassas damarlara yapılması sebebiyle birçok kadının yüz felci geçirdiğini de hatırlatan Carruthers, bu tedavinin mutlaka uzman doktorlarca yapılması gerektiğini szölerine ekledi.

Kaynak: Takvim

BİZE ULAŞIN