Mahsun'a sahip çıkmak lazım

Kadir İnanır, bu dönemde sinema yapmaya çalışan herkese destek verilmesi gerektiğini söyledi: Mesela Mahsun Kırmızıgül'e sahip çıkmak lazım

Türk sinemasının usta isimlerinden Kadir İnanır, World Travel Channel ekranlarında yayınlanan 'Selin'le Dünden Bugüne' programında Selin Kök'e samimi açıklamalarda bulundu. İşte İnanır'ın açıklamaları:
Hem özel, hem iş hayatımla ilgili elimdeki büyük arşivi Hüseyin Karabey'e teslim ettim; iki saatlik draması olan bir belgesel hazırlıyor. Onun dışında 'Kuzeyden Gelen Adam' diye bir anı kitabı yazıyorum.
Hülya Avşar'ın Altın Portakal'da jüri başkanı olmasını isteyen eleştirir, isteyen eleştirmez. İki yıl önce ben jüri başkanı olduğumda tek satır eleştiri yazılmamıştı mesela. Ama eleştiriler ve tartışmalar yapılırken zaten tükenmekte olan Türk sinemasıyla ilgili organizasyonları zedelememek gerekir. Rica ediyorum bu tartışmaları artık kessinler. Beğenmeyen filmini göndermesin, çok eleştiren de festivale gitmesin.

İŞİN Mİ YOKTU GÜLÜM?
Dünyanın en güzel mesleği olan ve Türkiye'de artık kanadı kolu kırılmış bulunan sinemacılığı seçen insanlar kahraman benim gözümde. Hiç mi iş yoktu geldin; bitmek, tükenmek üzere olan bu iş kolunu seçtin ha gülüm? Kimse bu gençleri eleştiremez, böyle bir hakkı yok bir defa.
Mahsun Kırmızıgül mesela... Birileri sever, birileri eleştirir; bunda ne var? Mahsun yaptığı bütün projeleri önce bana teklif etti ama bir türlü benim film setlerine dönüşüm aşamasında olmadı. Belki bir tane senaryoda beraber oluruz. Sinema sevdalısı olmuş adam, ne yapalım şimdi yani? Bizim de öyle filmlerimiz var ki zaman zaman baktıkça "Ne komik şeyler" diyoruz. Bence çocuğa sahip çıkmak ama "Ben sahip çıkmıyorum" diyene de saygı duymak lazım.

TANRI 'DEVAM ET' DEDİ
Televizyon dizilerinde kalite giderek düşecek. Yazar yok çünkü. Mesela şu anda çekilen dizilerin en az 10 tanesi benim eski filmlerin tekrarı. Çok dizi yapılırsa tekrara düşersiniz.
Doktor olacaktım, kaza eseri bu mesleğe girdim ama hangi meslekte olursam olayım kenarda köşede kalmazdım.
Türkiye'de benim kadar filmleri yasaklı oyuncu bulamazsınız. Aktif siyaset yapmıyorum ama filmlerimde siyaset yapıyorum. Öyle boş, bulutlar üzerinde dolaşan filmler yapmıyorum.
Rahatsızlandığım dönem çok zordu ama yaşanacak günlerimiz varmış. Şimdi en ufak bir sıkıntı kalmadı. Yani Tanrı bize 'Devam et, seninle daha yapacağımız işler var' dedi, devam ediyoruz biz de.

TÜRKAN'LA FİLMLERİMİ DİKKATLİ İZLEYİN

Kadir İnanır; programda Türkan Şoray'la ilişkisi hakkındaki soruya "Filmlerimizi izleyin, istediğiniz cevapları alırsınız. Dikkatle izleyin ama tamam mı?" yanıtını verdi.

BİZE ULAŞIN